Sunday, October 1, 2023
Nabizi KUPA REKLAMONI KETU
trim2 REKLAMO KETU!
trim2
Nati-Trans4
REKLAMONI KETU!
REKLAMONI KETU!
HomeMaqedoniEdhe zyrtarisht zëvendësohet emri "Aleksandri i madh" në autostradë dhe aeroport

Edhe zyrtarisht zëvendësohet emri “Aleksandri i madh” në autostradë dhe aeroport

Ka hyrë në fuqi vendimi i qeverisë për emërimin e autostradës dhe aeroportit të Shkupit, që njiheshin deri tani me emrin “Aleksandri i madh”.
Pas vendimit të marrë në mbledhjen e qeverisë javën e shkuar, e pas publikimit të vendimit në gazetën zyrtare, tashmë edhe zyrtarisht aeroporti në Petrovec edhe në hyrje, edhe në tabelat treguese do të mbajë emrin “Aeroporti ndërkombëtar i Shkupit”, ndërsa autostrada do të quhet autostrada “Miqësia”.

Ndryshimi i emrave të aeroportit dhe autostradës, ashtu siç paralajmëroi kryeministri Zaev në takimin në Davos me homologun grek, Cipras, është shenjë e vullnetit të mirë dhe përforcimit të marrëdhënieve me Greqinë në këtë kohë kur negociatat rreth emrit kanë hyrë në një fazë të rëndësishme.

Ylli-Limar Butik Mili
REKLAMONI KETU!
Ylli-Limar
Butik Mili
RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments