Sunday, July 21, 2024
Nabizi KUPA REKLAMONI KETU
trim2 REKLAMO KETU!
trim2
Nati-Trans4
REKLAMONI KETU!
REKLAMONI KETU!
HomeMaqedoniDy gjykatës kanë ikur nga Maqedonia për të punuar si shofer kamioni...

Dy gjykatës kanë ikur nga Maqedonia për të punuar si shofer kamioni në Gjermani

Njerëz profesionistë dhe punëtorë filluan të ikin nga administrata, gjë që nuk ndodh me “militantët” e partisë. Autoritetet deri pak vite më parë ankoheshin për mungesën e stafit informativ, por tashmë kanë filluar të vlerësojnë profile të ndryshme punonjësish të kualifikuar.

Dy gjykatës kanë ikur nga Maqedonia për të punuar si shofer kamioni në Gjermani, thonë nga Sindikata, pra çfarë u mbetet të tjerëve. Një pjesë e administratorëve shkojnë në sektorin privat ku pagat janë më të larta dhe të tjerë shkojnë jashtë vendit. Ata që kanë nevojë për para dhe nuk duan të largohen nga vendi, marrin disa muaj pushim pa pagesë gjatë verës, që të punojnë jashtë vendit sezonalisht, që të mbijetojnë me ato para.Sindikatat ankohen, por edhe autoritetet konfirmojnë se ka një largim masiv të kuadrove profesionale nga sektori publik.

Ministrja e Punës dhe Politikës Sociale, Jovanka Trençevska, thotë se kemi një administratë të rëndë, por në disa vende ka mbipunësim, e në vende të tjera ka punëtorë.

“Punonjësit nga administrata shtetërore po largohen çdo ditë nga privati. Punëtorët e mirë nisen çdo ditë për në sektorin privat. Në një bisedë me kolegët që largohen, arsyeja më e zakonshme është paga”, tha Trençevska.

Ministri i Financave, Fatmir Besimi paraprakisht është ankuar se nuk mund të mbajë staf profesional për shkak se marrin paga të ulëta dhe ka propozuar rritje prej 30 për qind. Në të gjitha sondazhet e opinionit publik qytetarët ankohen për administrim të ngadaltë dhe joefikas. Kjo vetëm do ta përkeqësojë problemin.

Kryetari i Sindikatës së punëtorëve të AOGJSH, Tërpe Deanoski paralajmëron largim masiv të administratorëve. “Ata po ikin nga kudo, madje kishim shembuj të dy gjyqtarëve nga gjykatat më të vogla të brendshme, të cilët u larguan nga vendi për të punuar si shofer kamioni në Gjermani. Tani do të vijë vera dhe administratorët thirren si punëtorë sezonalë jashtë vendit. Pjesa lindore e vendit shkon në pushim pa pagesë dhe punon në Itali dhe Austri, pjesa perëndimore në Gjermani dhe Zvicër dhe tani më e fundit do të punojë në bregdetin e Adriatikut si kuzhinierë dhe kamarierë që të kalojnë vitin në Maqedoni“, tha Deanovski në një intervistë për mediat.

Sindikata kërkon një moratorium të punësimit në sektorin publik, në mënyrë që punonjësit aktualë të trajnohen, të promovohen dhe të marrin paga më të larta për të qëndruar në shtet. /koha.mk/

Ylli-Limar Butik Mili
REKLAMONI KETU!
Ylli-Limar
Butik Mili
RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments