Saturday, July 13, 2024
Nabizi KUPA REKLAMONI KETU
trim2 REKLAMO KETU!
trim2
Nati-Trans4
REKLAMONI KETU!
REKLAMONI KETU!
HomeOpinionDoktorët dhe profesorët po e braktisin vendin, politikanët tonë duan pasuri dhe...

Doktorët dhe profesorët po e braktisin vendin, politikanët tonë duan pasuri dhe fuqi

Luan Memedi (Struga Ekspres)
Shqiptaret po migrojne me shpejtesine e drites,dita dites me shume dhe me shume duke mos u ndaluar me nje deshire per te migruar sa me shpejte te jete e mundur!Kjo sic po duket nuk ka te ndaluar po perkundrazi edhe me shume shtohet ky fenomen i shemtuar qe po na e zbraz vendin per cdo dite qe ka fal i madhi Zot.Politikaneve tane sikur nuk iu behet vone qe shqiptaret a do te rrine ose do migrojne nga vendlindja e tyre,ka edhe disa nga ata qe thone, ”Qafen e thefshin te gjithe dhe kurre mos u kthefshin”.Kete e kam degjuar me veshet e mi dhe nuk e flas nga hamendja.Mirepo kam nje porosi per ata persona te cilet ja deshirojne popullit dhe bashkatdhetareve te tyre kete qe ceka me larte, ”Mallkimi Zotit qofte mbi ju o te mallkuar”.Ata “Politikanet” shikojne vetem punen e tyre per pasuri dhe fuqi,autoritet ne jeten e tyre te perditshme duke e varferuar popullin me shume dhe kjo nuk ndodh se nuk mund te ushqejne te varferit por se ata vet nuk mund ngopen.Dhe dita dites ata “Politikanet” behen me te fuqishem dhe me te pasur.Po shikojme ata “Politikanet” se si shahen dhe akuzohen ndermjet vete neper portale,media,forume dhe i shikon nje dite te bashkuar ne te njejten tavoline duke u qeshur dhe defryer sikur asgje mos te kete ndodhur me pare dhe sikur te ishin miq te pandashem,gje qe eshte e vertete.Tamam si ajo proverba popullore, ”Me shaj dhe me bjer syve para te tjereve,mbrapa une dhe ti bejme pazarin e gjizes”.Valle a ka fund kjo?!A do vije nje dite kur nje subjekt i bashkuar dhe i sinqerte qe do te perkrahte kete popull me dinjitet dhe njerzi qe do ti thote “Stop” korrupsionit dhe hajnise!!Po shikojme ne kohen e sodit se si:Doktor,Inxhinier,Profesor,Arkitekte,Tehnik ndertimi etj etj, po e braktisin kete vend vetem per nje te ardhme me te mire per vete dhe familjen e tyre.Po na behen nene e baba rruget te Evropes dhe Amerikes ngase ky popull nuk ka zgjidhje.Kesaj i thuajne te jesh rob ose skllav ne vendlindje kurse zoteri ne Europe!! I degjome per dite ku thirrin per dygjuhesi,po te shikojme realitetin per shpejte kohe nuk do te kete kujt t’ja mesojne gjuhen shqipe nga qe klasat shqiptare jane pergjysmuar, ndoshta numrat e renies te nxenesve shqiptar jane edhe me shume alarmante.I madhi “Naim Frasheri” thoshte :Qasuni dhe me degjoni,gjuhen shqipe ta mesoni, ta doni dhe ta mbroni.Dhe tash une po e bej nje pyetje ne vete:Si ta mbrojme gjuhen e bukur Shqipe kurse ata nuk na lejojne dhe nuk na japin edhe nje shans te vetem duke na detyruar qe te braktisim vendlindjen tone!?Jepni fund more burra dhe beni historine ku do tju mbajne mend si hero dhe jo si tradhetore dhe te korruptuar!!Thoni mjafte dhe Stop se drita e kuqe vetem sa eshte ndezur dhe dita dites behet me e kuqe.

Ylli-Limar Butik Mili
REKLAMONI KETU!
Ylli-Limar
Butik Mili
RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments