Wednesday, November 29, 2023
Nabizi KUPA REKLAMONI KETU
trim2 REKLAMO KETU!
trim2
Nati-Trans4
REKLAMONI KETU!
REKLAMONI KETU!
HomeMaqedoniDisa produkte ushqimore në RMV prej sot do të shiten me çmime...

Disa produkte ushqimore në RMV prej sot do të shiten me çmime më të lira, lista do të zgjerohet

Disa produkte ushqimore prej sot deri më 30 nëntor të këtij viti në markete duhet të kenë së paku 10 përqind zbritje nga çmimet me të cilat janë më 1 gusht.

Qytetarët do të mund t’i njohin me etiketën “çmimi i garantuar”. Vendimin për uljen e çmimit të produkteve ushqimore për 10 për qind dhe ngrirjen e çmimeve të reduktuara e ka sjellë dje Qeveria në seancë dhe sipas njoftimeve të ministrit të Ekonomisë, lista e produkteve do të zgjerohet javën e ardhshme.

Zbatimi i Vendimit për përcaktimin e çmimeve më të larta në tregtinë me pakicë me listën e miratuar të produkteve, sipas Bekteshit, do të ulë inflacionin e përgjithshëm në sektorin ushqimor për 4 deri në 5 për qind.

“Nuk do të ketë ulje të çmimeve të 25 kategorive të produkteve për ato ekzistueset, por për çmimet që kishin më 1 gusht të këtij viti. Nga 1 gushti, këto çmime duhet të ulen më tej me të paktën 10 për qind. Nëse çmimet për ndonjë nga këto produkte janë rritur në mënyrë drastike që nga 1 gushti, kjo mund të nënkuptojë një ulje çmimi prej 30 deri në 40 për qind. Tregtarët për prodhim dhe tregti me shumicë për këto produkte duhet të miratojnë zbritje dhe tarifa të tjera për shitësit me pakicë deri në 5 për qind dhe jo më shumë”, tha dje Bekteshi.

Me vendim të qeverisë, shitësit me shumicë dhe prodhues, përfshirë importuesit dhe distributorët, detyrohen shtesë që të furnizojnë tregun me të paktën 70 për qind të sasive të të njëjtave produkte që kanë furnizuar në gusht të këtij viti.

Qeveria ka korrigjuar vendimin në seksionin e aksioneve i cili do t’u mundësojë shitësve me pakicë të bëjnë aksione me çmime më të ulëta se çmimet e ngrira me vendimin e sotëm të Qeverisë. Gjithashtu, të gjithë shitësit me pakicë dhe të gjitha rrjetet e supermarketeve do të kenë detyrimin, në rast se bëjnë ulje të çmimeve të caktuara për shkak të skadimit të afatit, ta shënojnë atë në mënyrë që qytetarët të kenë të qartë se kush blejnë atë që figuron taksativisht në edukim për aksione.

Ndëshkimi për mosrespektim të masave mund të jetë ndalim i kryerjes së një veprimtarie në varësi të peshës së kundërvajtjes dhe do të zbatohet nga Inspektorati Shtetëror i Tregut (ISHP). Për këtë qëllim, gjatë javës së ardhshme do të shtohen kompetencat e ISHP-së.

Ylli-Limar Butik Mili
REKLAMONI KETU!
Ylli-Limar
Butik Mili
RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments