Friday, April 12, 2024
Nabizi KUPA REKLAMONI KETU
trim2 REKLAMO KETU!
trim2
Nati-Trans4
REKLAMONI KETU!
REKLAMONI KETU!
HomeBotaDikur ishte fisi më i madh në Tokë (FOTO)

Dikur ishte fisi më i madh në Tokë (FOTO)

NJË STUDIM I RI GJENETIK KA ZBULUAR SE NJË FIS I VOGËL, QË JETON NË JUG TË AFRIKËS, DIKUR ISHTE AQ I MADH, SA PËRFSHINTE SHUMICËN E NJERËZVE QË JETONIN NË TOKË.

Por natyrisht me kalimin e viteve, gjërat kanë ndryshuar aq shumë, sa tani fisi Khoisan përbëhet nga rreth 100 mijë banorë, ndërkohë që pjesa tjetër e botës ka 7 miliard banorë.

Jeta e tyre ka mbetur e pandryshuar prej qindra gjeneratash.

Ata vazhdojnë që të gjuajnë për t’u ushqyer.

Dhe për çudi, edhe ata e quajnë veten si njerezit më të vjetër në botë.

Studimi përfshinte 420 mijë variacione gjenetike dhe zbuloi se ky fis është i ndryshëm jo vetëm nga europianët dhe aziatikët, por edhe nga afrikanët e tjerë.

Studiuesit amerikanë thonë se ky është një zbulim mahnitës për 150 mijë vitet e ekzistencës së njerëzve në Tokë.

Ylli-Limar Butik Mili
REKLAMONI KETU!
Ylli-Limar
Butik Mili
RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments