Sunday, May 26, 2024
Nabizi KUPA REKLAMONI KETU
trim2 REKLAMO KETU!
trim2
Nati-Trans4
REKLAMONI KETU!
REKLAMONI KETU!
HomeBotaBurrë e grua nga Maqedonia “rruajnë” entin social në Zvicër për 300...

Burrë e grua nga Maqedonia “rruajnë” entin social në Zvicër për 300 mijë franga, ja fotografia e tyre (FOTO)

Një çift bashkëshortësh nga Maqedonia, që nga e mërkura do të përgjigjet para Gjykatës rajonale në Biel të Zvicrës, për shkak të mashtrimit të shfrytëzimit të ndihmave sociale. Që të dy akuzohen se nuk e kanë deklaruar shumën prej 280.000 frangash të të ardhurave.

Sikurse 56-vjeçari, ashtu edhe bashkëshortja e tij 53-vjeçare, kanë refuzuar të flasin gjatë marrjes në pyetje. Akuza ata i rëndon për mashtrimm profesional. Në tetor të vitit 2005, çifti bashkëshortor ka parashtruar kërkesë për shfrytëzim të ndihmave sociale, në repartin social të Qytetit të Bielit.

Me këtë rast, burri ka deklaruar se është në kërkim të vendit të punës, edhe pse që nga muaji dhjetor ka qenë i punësuar, shkruan „Blick“, përcjellë Shtegu.com. Sipas akuzës, tek autoritetet përkatëse gjithnjë ka sjellë vërtetime se është në kërkim të punës, shumicën e të cilave i kishte përpiluar personalisht. Në të vërtetë, ai ka punuar dhe nuk i ka deklaruar të ardhurat.

Në vitin 2005 dhe në periudhën 2008-2012, që të dy kanë marrë ndihma sociale në një shumë prej rreth 244’000 Franken, që çiftit bashkëshortor mesatarisht në muaj i kanë ardhur edhe nga 4.100 franga zvicerane. Qyteti i Bielit është paditësi privat në këtë rast dhe kërkon kompensim me interes prej 295.000 frangave dëm që i është shkaktuar.

Gjatë të mërkurës, Gjykata rajonale e Bielit i ka intervistuar si dëshmitarë përfaqësuesit e Enti zviceran të punësimit dhe punëtorët socialë të Qytetit të Bielit. Shqiptimi i vendimit pritet të shpallet gjatë ditës së premte.

Ylli-Limar Butik Mili
REKLAMONI KETU!
Ylli-Limar
Butik Mili
RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments