Sunday, May 26, 2024
Nabizi KUPA REKLAMONI KETU
trim2 REKLAMO KETU!
trim2
Nati-Trans4
REKLAMONI KETU!
REKLAMONI KETU!
HomeMaqedoniBie numri i martesave dhe i lindjeve në Maqedoni!

Bie numri i martesave dhe i lindjeve në Maqedoni!

Në tremujorin e tretë të vitit 2022, në vend janë shënuar 4.956 lindje dhe në krahasim me periudhën e njëjtë të një viti më parë, numri i tyre është zvogëluar për 3.0 për qind, sipas të dhënave të Entit Shtetëror të Statistikave.

Numri i të vdekurve është ulur për 28.9 për qind krahasuar me vitin e kaluar, gjegjësisht 5145 persona, nga të cilët 12 foshnja të vdekura.

Rritja natyrore është -189 persona, gjegjësisht për kaq persona është më i vogël numri i lindjeve të gjalla nga numri i personave të vdekur.

Në këtë tremujor të vitit janë lidhur 4.614 martesa dhe numri i tyre është ulur për 5.1 për qind krahasuar me periudhën e njëjtë të vitit 2021.

Për tremujorin e tretë të vitit 2022 janë pranuar 314 raporte për martesa të divorcuara, që paraqet një rënie prej 13.0 përqindëve krahasuar me tremujorin e njëjtë të vitit 2021.

Ylli-Limar Butik Mili
REKLAMONI KETU!
Ylli-Limar
Butik Mili
RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments