Sunday, June 16, 2024
Nabizi KUPA REKLAMONI KETU
trim2 REKLAMO KETU!
trim2
Nati-Trans4
REKLAMONI KETU!
REKLAMONI KETU!
HomeQytetiASH-AA: Kryetari aktual i komunës po shtron rrugë e rrugica me asfalt,...

ASH-AA: Kryetari aktual i komunës po shtron rrugë e rrugica me asfalt, pa kriter, pa kurrfarë standardi, vetëm që t’i mashtrojë qytetarët në prag të zgjedhjeve e për një votë plus

Të nderuar qytetarë,

Ditëve të fundit jemi dëshmitarë të një euforie asfaltimesh nga ana e Komunës së Strugës dhe Ramiz Merkos. Edhe pse në fushatë zgjedhore dhe pa të drejtë ligjore, kryetari aktual i komunës po shtron rrugë e rrugica me asfalt, pa kriter, pa kurrfarë standardi, diku 2 e diku 4 centimetra trashësi, vetëm që t’i mashtrojë qytetarët në prag të zgjedhjeve e për një votë plus.

Por, kur qëllimet i ke të këqija, planet të dështojnë e natyra të turpëron. Shiu që filloi mbrëmë e që vazhdon gjatë ditës, nxorri në shesh krejt mashtrimet e Ramiz Merkos. Miliona denarë, qindra mija euro të qytetarëve të Strugës kanë shkuar kot sepse asfaltimet janë bërë “shkel e shko”. Me vetëm një xhiro nëpër rrugët e qytetit, do të vëreni se rrugët e reja të asfaltuara në fushatë zgjedhore janë mbushur me ujë e janë të pakalueshme nga qytetarët. Kjo shkakton kaos në komunikacion dhe pengesa të mëdha në lëvizjen e qytetarëve.

Prandaj, të nderuar, mos u mashtroni tani. Mos u besoni premtimeve të atyre që për 3 mandate janë bërë mjeshtër të mashtrimeve. Edhe pak ditë kanë ngelur dhe Struga do të marrë frymë lirshëm. Do të lirohet përfundimisht nga personat e papërgjegjshëm, të cilët vetëm janë pasuruar në kurriz të qytetarëve dhe institucionet i trajtojnë si pronë personale të tyre. Asgjë më shumë.

Më 17 Tetor, pa shumë bujë, me buzë në gaz e me ballin lartë. Rrethoni numrin GJASHTË, votoni PASTËR e ta çlirojmë Strugën tonë të bukur!

Ju faleminderit!
ASH-AA-Strugë

——————————————

Почитувани граѓани,

Овие денови, сведоци сме на една еуфорија на асфалтирања од страна на Општина Струга и Рамиз Мерко. Иако сме на сред изборна кампања и без законско право, актуелниот градоначалник на општината започнал асфалтирање на улици и улички без никаков критериум, без никаков стандард, некаде по 2, а некада по 4 сантими дебелина, со единствена цел за да ги залаже граѓаните на почетокот на изборите и само за придобивка на уште еден додатен глас.

Но, кога намерите се лоши, плановите пропаѓаат и природата те засрамува. Дождот што почна да врне и што продолжува во текот на целиот ден, ги извади на површина сите измами на Рамиз Мерко. Милиони денари, стотици иљада евра на граѓаните на Струга се потрошија залудно, бидејќи асфалтирањата се прават непрофесионално, како “мачката со опашката“. Само со една прошетка низ улиците на градот ќе приметите дека новите асфалтирани улици за време на предизборната кампања, се преполни со вода и се непроодни, невозможно е граѓаните да поминат по улиците. Ова предизвикува хаос во сообраќајот и големи пречки во движењето на граѓаните.

Затоа, почитувани, немојте да дозволите да бидете измамени сега. Немојте да им верувате на тие што во текот на нивните три мандати станаа провесионалци за измами. Уште малку денови останаа и Струга ќе диши слободно. Конечно ќе се ослободи од неодговорните лица, коишто единствено се збогатија на сметка на граѓаните и институциите ги третираат како да се нивна лична сопственост. Ништо повеќе.

На 17 Октомври, без многу врева, со насмевка на лицето и со кренати глави, заокружете го бројот ШЕСТ, гласајте ЧИСТО и да го ослободиме нашиот убав град Струга!

Ви благодариме!

Ylli-Limar Butik Mili
REKLAMONI KETU!
Ylli-Limar
Butik Mili
RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments