/div>
Loris
Kupa
ezgif-com-add-text-2
Dhoma-Energy Reklamo ketu!
Angela Merkel mbërrin në Shqipëri, pritet me nderime të larta
Shqipëri, Slider

Angela Merkel mbërrin në Shqipëri, pritet me nderime të larta

Kancelarja Angela Merkel ka mbërritur në Shqipëri. Pallatin e Brigadave.

Avioni i kancelares gjermane Merkel u ul në aeroportin ndërkombëtar “Nënë Tereza”.

Ministrja e Jashtme Olta Xhaçka dhe ministrja e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin Elisa Spiropali ishin në aeroport për të pritur Merkelin.

I pranishëm ishte drejtori i Policisë së Shtetit Ardi Veliu.

Tashmë Merkel ka mbërritur edhe në Pallatin e Brigadave ku do takohet fillimisht me kryeministrin Edi Rama.

Temë e bisedës do të jenë çështje të politikës ekonomike dhe marrëdhëniet dypalëshe midis Shqipërisë dhe Gjermanisë, por edhe çështje që lidhen me përafrimin me BE-në.

Në bisedimet me krerët e qeverive të gjashtë shteteve të Ballkanit Perëndimor, në plan të parë do të jenë çështjet e bashkëpunimit rajonal.

Gjithashtu janë planifikuar bisedime dypalëshe me krerët e qeverive të Kosovës, Bosnje dhe Hercegovinës, Malit të Zi dhe Maqedonisë së Veriut.

September 14, 2021

error: Content is protected !!
Struga Ekspres