Sunday, February 25, 2024
Nabizi KUPA REKLAMONI KETU
trim2 REKLAMO KETU!
trim2
Nati-Trans4
REKLAMONI KETU!
REKLAMONI KETU!
HomeQytetiAlooo...! Këmbana e mjerimit nuk ndalet: Për 18 vite, 4 mijë nxënës...

Alooo…! Këmbana e mjerimit nuk ndalet: Për 18 vite, 4 mijë nxënës më pak ka Struga (FOTO)

Ikja më të madhe e qytetarëve strugan për 18 vite me radhë ka ulur ndjeshëm numrin e nxënësve në bankat shkollore, ku janë me mijêra nxënës më pak, informon Struga Ekspres.

Sipas Entit të Statistikavë në vitin 2000 në Strugë dhe rrethinën e saj ka patur 9597 nxënës ndërsa në vitin 2018 ka patur 5814 nxënës.

Ndërsa nga ana tjetër numri i mësimëdhënësve në Strugë që nga viti 2000 është rritur.Nga 500 mësimëdhënës, për 18 vite rritet në 718 mësimëdhënës,edhe pse mijëra nxënës kanë boshatisur shkollat e Strugës.

Ndërsa në nivel republikan në Maqedoninë e Veriut që nga viti 2000 ka rreth 50 mijë nxënës më pak, pra nga 249 375 nxënës, në vitin 2018 ulet në 192 448 nxënës.

Këto shifra zyrtare pritet të ulen akoma më shumë në vitin 2019/2020, duke marrë parasysh ikjen me të madhe të qytetarêve strugan.

(Struga Ekspres)

Ylli-Limar Butik Mili
REKLAMONI KETU!
Ylli-Limar
Butik Mili
RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments