/div>
Loris
Dhoma-Energy Reklamo ketu!
Olsa dhe Xheladin Poshka prezanton Strugën në Tv Klan te Rudina Magjistari (VIDEO)
Kulturë, Qyteti, Slider

Olsa dhe Xheladin Poshka prezanton Strugën në Tv Klan te Rudina Magjistari (VIDEO)

Emision info-argetues nga Rudina Magjistari ne KLANHD & TVKLAN;

Ajo është një regjisore që la gjithçka pas, famën, televizionin dhe jetën në Tiranë për të ndërtuar gjithçka nga fillimi në qytetin e Strugës. Portreti i vajzës çame lindur dhe rritur në Tiranë ishte më i ndjekuri në vitet 2002-2003, kur ajo drejtonte programe të ndryshe televizive të asaj kohe.

Gjatë viteve të shkollimit të saj për regjisurë, Olsa Maze Poshka u njoh me një djalë nga Struga, Xheladin Poshkën, i cili po ashtu kishte zgjedhur Akademinë e Arteve në Tiranë për të studiuar të njëjtën degë. 17 vite më parë ai do t’i rrëmbente zemrën Olsës duke ndërtuar hap pas hapi jetën e tyre në një qytet puthur me liqenin e Ohrit, Strugën. Të karikuar nga dija e pasioni për të krijuar diçka edhe më të madhe, dy regjisorët e rinj krijuan të parin teatër në qytetin e Strugës në vitin 2007.

Çifti i regjisorëve ishte sot i ftuar në emisionin “Rudina” në Tv Klan ku treguan se si arritën të krijojnë teatrin e parë dhe të vetëm në qytetin e Strugës.

“Në vitin 2001 bashkë me vëllain tim Agim Poshka hodhëm një ide për të çelur një art kafe ku mund të përfshiheshin shumë elemente të poezisë, teatrit, në kuadër të asaj çfarë mund të përmbante një lokal. Por e gjithë kjo u bë me iniciativë për t’u bërë diçka artistike sepse Strugës i mungonte. Struga historikisht ka pasur tendenca pro artit, por mundësitë kanë qenë të vogla dhe njerëzit e artit gjithmonë janë larguar nga qyteti. Edhe pse nami se është qytet i poezisë, artit, kulturës, ende qëndron. Në atë vit ne bëmë mjaft gjëra artistike. Në vitin 2006 ne u diplomuam në Tiranë dhe ideja për ta zgjeruar kafenenë ekzistonte në ato momente. Olsa me idetë e veta mbi Strugën tha: Pse të mos bëjmë një teatër privat? Dhe kështu nisi. Si prodhime tonat në një vit kemi 4 premiera të cilat përsëriten gjatë vitit, por kemi edhe aktivitete të tjera si promovime librash, kemi pasur filarmoninë e Kosovës”, u shpreh Olsa Maze Poshka.

“Kryesisht shfaqjet janë nga ato që i vendosim unë edhe Xhelo. Ndër të tjera, ne kemi në teatër edhe shkollën e edukimit përmes teatrit dhe mendoj që kur hapet një derë teatri mbyllet një derë burgu. Ne kemi hapur një shkollë ku nuk pretendojmë të bëjmë aktorë të mirë, gjë që sikur të ndodhë do të jetë shumë mirë, por pretendojmë në radhë të parë të bëjmë qytetarë të mirë, tolerantë dhe që të duan më shumë njëri-tjetrin”, tha Xheladin Poshka.

June 3, 2019

error: Content is protected !!
Struga Ekspres