/div>
Loris
Dhoma-Energy Reklamo ketu!

Rajoni

Kontributi i klerit mysliman shqiptar në hartimin e alfabeteve dhe të abetareve të gjuhës shqipe
Rajoni, Slider

Kontributi i klerit mysliman shqiptar në hartimin e alfabeteve dhe të abetareve të gjuhës shqipe

Dr. Hasan Bello  Hyrje  Një kontribut të rëndësishëm për zhvillimin e gjuhës shqipe dhe arsimin kombëtar në kapërcyell të shek. XIX dhe në fillim të shek. XX, krahas klerikëve të besimeve të tjera fetare, pa dyshim që ka luajtur edhe kleri mysliman shqiptar. Pavarësisht faktit se deri vonë, për arsye ideologjike ka pasur një lloj…

Eja në Sanxhak dhe mburru se je shqiptar!
Rajoni, Slider

Eja në Sanxhak dhe mburru se je shqiptar!

Amina Nuroviqi është qytetare e Sanxhakut. Me mburrje thotë se është shqiptare. Por, në Sanxhak të jesh shqiptar nevojitet trimëri e guxim. Sipas saj, nuk është aspak e lehtë për të deklarimi si shqiptare në Novi Pazar. Por, ajo thotë se ndihet krenare për një gjë të tillë. Thotë se nuk do të dorëzohet dhe…

15-vjeçari shqiptar krijon robotin me printer 3D, i gjashti shkencëtar në Botë që arrin ta bëjë këtë
Rajoni

15-vjeçari shqiptar krijon robotin me printer 3D, i gjashti shkencëtar në Botë që arrin ta bëjë këtë

Dhimiter Haxhi, një adoleshent 15 vjeç, fëmijë emigrantësh shqiptarë në Greqi, ka krijuar një robot nga një printer tredimensional dhe ka fituar një çmim nga Ambasada Amerikane në Greqi. Djali në Greqi mban emrin Dimitris Hatzis dhe studion në Kavala, ku dhe jeton me prindërit. “Urime Dimitris Hatzis, këtij 15 vjecari që studion në Kavalë…

Shqiptarët në Zvicër mbledhin qindra mijëra franga për “Jetimat e Ballkanit”!
Rajoni, Slider

Shqiptarët në Zvicër mbledhin qindra mijëra franga për “Jetimat e Ballkanit”!

Qindra mijëra franga u mblodhën për shoqatën “Jetimat e Ballkanit”, në tribunën islame me qëllim të vazhdimit të ndihmës për skamnorët. Të shtunën më 03 nëntor 2018 u organizua edhe një tribunë për Shoqatën “Jetimat e Ballkanit”, kësaj radhe tribuna u mbajtë në Biel në Zvicër. Edhe kjo tribunë u realizua në organizimin e Urim…

Gazetari shqiptar, Sina përjeton tmerrin me ‘Air Serbia’: Mos udhëtoni me të!
Rajoni, Slider

Gazetari shqiptar, Sina përjeton tmerrin me ‘Air Serbia’: Mos udhëtoni me të!

Faqet e internetit të udhëtimeve ajrore, nëpërmjet agjencive të biletave të udhëtarëve, natyrisht që synojnë t’ju ofrojnë fluturimet më të mira në dispozicion me kosto më të ulët. Dhe, për shqiptarët nga Amerika, Kanadaja, Australia, dhe Evropa, ata ofrojnë dhe kanë në krye të listës së tyre edhe fluturimet me kompaninë serbe Air Serbia, të…

1 20 21 22 23 24 31
Struga Ekspres