Maqedoni

Ajo që arrestoi Zaevin në rastin “Global”, pritet të zgjidhet kryetare e Gjykatës Themelore Shkupi 1
Maqedoni, Slider

Ajo që arrestoi Zaevin në rastin “Global”, pritet të zgjidhet kryetare e Gjykatës Themelore Shkupi 1

Gjykatësja Vesna Dimishkova pritet të zgjidhet si kryetare e njësisë së Shkupit të mërkurën, si favoriti më e madh nga tetë kandidatët për pozitën e parë në Gjykatën Penale. Pas dorëheqjes të ushtruesit të detyrës kryetar, Stojançe Ribarev, Këshilli Gjyqësor pas më shumë se një viti të statusit të padefinuar me pozitën e parë në…

Zoran Zaev: Më thonë se jam në radhë për likuidim
Maqedoni, Slider

Zoran Zaev: Më thonë se jam në radhë për likuidim

Në intervistë për radion malazeze „Antena М“ kryeministri Zoran Zaev ka thënë se analistë kanë informacion se është i mundur likuidimi i tij, Zaev ja thënë se ai është i gatshëm për gjithçka vetëm për tu realizuar qëllimet euroatlantike të Maqedonisë sepse ajo ëshjtë opsioni i vetëm. „Disa analistë më thonë tani ti je në…

Strugani Bekim Tateshi është emri më i përfolur si ministër i ri shëndetësie
Maqedoni, Slider

Strugani Bekim Tateshi është emri më i përfolur si ministër i ri shëndetësie

Bekim Tateshi është emri më i përfolur si ministër i ri shëndetësie. Nga Aleanca për Shqiptarët thonë se përveç tij, emri tjetër në kombinim për postin e ministrit është edhe Fatmir Mexhit nga Gostivari. Bekim Tateshi për TV21 deklaroi se është njëri prej favoritët për të qenë ministër i shëndetësisë. “Fjalën e fundit pritet që…

Paralajmërohen përsëri protesta, mësojeni ditën
Maqedoni, Slider

Paralajmërohen përsëri protesta, mësojeni ditën

Protesta janë paralajmëruar edhe për ditën e premte, 10 nëntor, ora 12:30 në sheshin Skenderbe- Shkup. Protestat vijojnë si pasojë e dënimeve drakonike për rastin Kumanova. Kujtojmë se të enjten, Gjykata Themelore e Shkupit ka dënuar me gjithsej 746 vjet burg pjesëtarët e grupit të Kumanovës, të akuzuar për terrorizëm për luftimet e 9 dhe…

Maqedoni, Slider

Debat se si të mbrohen “spiunët” , në Maqedoni

“Mbrojtja e informatorëve dhe shoqërisë civile” është tema e takimit me organizatat civile në organizim të Institutit për Hulumtime Strategjike edhe Edukim – ISIE në bashkëpunim me Ambasadën e SHBA-së në Maqedoni. Ligjërues në takim është Tom Devajn, drejtor i punëve juridike në Government Accountabolity Project, Uashinngton. Gjatë karrierës së tij Tom Devajn ka punuar…

Maqedoni, Slider

Në aksident trafiku vdes ish kryetari i Këshillit radiodifuziv

Ish kryetari i Këshillit radiodifuziv, Zoran Stefanovski ka vdekur në një aksident të rëndë që ka ndodhur sot rreth orës një në mesnatë në Shkup. Deri te fatkeqësia ka ardhur pasi Stefanovski më veturën e tij duke lëvizur në bulevardin “Nikolla Karev” ka dalë nga rruga duke goditur bilbordin reklamues. Ai është dërguar në spital…

Maqedoni, Slider

Ali Ahmeti takon Ambasadorin e Francës Timonier, ja çfarë biseduan

Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim z. Ali Ahmeti ka realizuar sot në Shkul takim me Ambasadorin e Francës në Maqedoni z. Kristian Timonier. Bashkëbiseduesit diskutuan rreth zgjedhjeve lokale, situatës politike, proceset reformuese në Maqedoni si dhe integrimin EuroAtlantik të vendit. Kryetari Ahmeti përsëriti qëndrimin për gjykimin e Lagjës së Trimave që përfshinë hetim ndërkombëtar,…

Maqedoni, Slider

Ali Ahmeti takon Ambasadorin e Francës Timonier, ja çfarë biseduan

Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim z. Ali Ahmeti ka realizuar sot në Shkul takim me Ambasadorin e Francës në Maqedoni z. Kristian Timonier. Bashkëbiseduesit diskutuan rreth zgjedhjeve lokale, situatës politike, proceset reformuese në Maqedoni si dhe integrimin EuroAtlantik të vendit. Kryetari Ahmeti përsëriti qëndrimin për gjykimin e Lagjës së Trimave që përfshinë hetim ndërkombëtar,…

Maqedoni, Slider

A do të futet Lëvizja Besa në qeveri me Zaevin?

“Ju e dini se kur ishim në negociata, sa kanë zgjatur negociatat, ishte vështirë për të hyrë apo për të mos hyrë. E njëjta situatë është tash, të gjitha mundësitë janë të hapura. Po them të shihen se cila është situata e re, ka ndonjë moment të ri apo jo. Nëse është e vjetër ne…

1 276 277 278 279 280 313
Struga Ekspres