/div>
Loris
Dhoma-Energy Reklamo ketu!

Kulturë

Kulturë, Slider

40 VJET PA AKTORIN NAIM FRASHERI

40 vjet pa aktorin Naim Frasheri . Nderim dhe respekt per figuren e tij. Naim Frashëri lindi në Leskovik më 15 gusht të vitit 1923 dhe vdiq më 18 shkurt të vitit 1975, ishte aktor i njohur shqiptar. Karrierën profesionale si aktor e filloi në fillim të vitit 1945, por dashuria për teatrin i lindi…

Kulturë

Fatos Kongoli, sërish për dashurinë

Shkrimtari, i cili prej vitesh jeton në SHBA, rikthehet me një libër të ri Fatos Kongoli e ka zhvendosur vitet e fundit studion e tij të punës në SHBA. Mijëra kilometra larg nga rrugët e Tiranës ku mëngjeseve herët i pëlqente të bënte shëtitje i vetëm, ai hedh në letër histori që vijnë nga këto…

Kulturë

“Përrallë nga e kaluara” do të restaurohet

Në rrezik dhe disa filma të tjerë nga fondi i arkivit. Një prej tyre është “Ballë për ballë” “Përrallë nga e kaluara” dhe “Përjetësi”, dy filma nga moria e filmave të realizuar prej regjisorit Dhimitër Anagnosti, do të restaurohen. Përmes një njoftimi për shtyp, Arkivi Qendror i Filmit njofton se dy filmat do t’i nënshtrohen…

Kulturë, Slider

Kadare: Nuk është gjëmë nëse nuk e fitoj “Nobelin”

Shumë herë është parashikuar si fitues i çmimit “Nobel” për letërsinë, por nuk e ka fituar ende. Dhe romancieri shqiptar, Ismail Kadare, nuk e ka problem nëse nuk ndodh. Emri i tij është përmendur aq shpesh si një laureat i mundshëm i çmimit “Nobel”, saqë në një intervistë që shkrimtari 79-vjeçar i dha AFP-së në…

Kulturë, Slider

Aktori Artan Imami sot mbush 54 vjec

Sot eshte 54 vjetori i lindjes se aktorit Artan Imami . Aktori lindi ne Tirane, me 11 shkurt 1961. Kreu Institutin e Larte te Arteve, dega dramatike (1983). Pas mbarimit te studimeve u emerua si aktor ne Teatrin Popullor* dhe luajti aty disa role kryesore, deri ne vitin 1996, kohe kur u largua nga ky…

1 26 27 28
error: Content is protected !!
Struga Ekspres