Dhoma-Energy Reklamo ketu!

Kulturë

Artan Ramadani, talenti shkëlqyer nga Struga vjen me këngën e re “Qyteti im” (VIDEO)
Kulturë, Qyteti, Slider

Artan Ramadani, talenti shkëlqyer nga Struga vjen me këngën e re “Qyteti im” (VIDEO)

Artan Ramadani është një talent i shkëlqyer i skenës muzikore shqiptare për fëmijë, i perfolur shumë kudo skenën muzikore të festivaleve për fëmijë,këtë herë vjen me videklipin e ri të këngës “Qyteti im”, një realizim fantastik dhe një interpretim i mrekullueshëm i 11 vjeçarit nga Struga,shkruan Struga Ekspres. Artan Ramadani,është i lindur në Strugë, që…

Ndërron jetë aktori i njohur shqiptar, Xhevdet Ferri
Kulturë, Slider

Ndërron jetë aktori i njohur shqiptar, Xhevdet Ferri

Kinematografia shqiptare këtë të enjte është në zi, pasi ka humbur një ndër aktorët më të mire dhe të dashur për publikun,Xhevdet Ferri. Informacionet bëjnë me dije se Ferri ka ndërruar jetë në moshën 59 vjeçare pas një beteje me një sëmundje të rëndë. Xhevdet Ferri lindi në Durrës, më 26 nëntor 1960, ishte bashkëshort…

Artan Ramadani, 11 vjeçari i super talentuar nga Struga vjen me videokipin e ri të këngës “Qyteti im” (VIDEO)
Kulturë, Qyteti, Slider

Artan Ramadani, 11 vjeçari i super talentuar nga Struga vjen me videokipin e ri të këngës “Qyteti im” (VIDEO)

Artan Ramadani është një talent i shkëlqyer i skenës muzikore shqiptare për fëmijë, i perfolur shumë kudo skenën muzikore të festivaleve për fëmijë,këtë herë vjen me videklipin e ri të këngës “Qyteti im”, një realizim fantastik dhe një interpretim i mrekullueshëm i 11 vjeçarit nga Struga,shkruan Struga Ekspres. Artan Ramadani,është i lindur në Strugë, që…

Plisi ka një histori pesë mijë vjeçare
Kulturë, Slider

Plisi ka një histori pesë mijë vjeçare

Plisi është kapelja autoktone që i ka përcjellë shqiptarët që nga kohët pellazgo-ilire e gjerë në ditët tona. Plisi, apo siç njihet në popull edhe me emra të tjerë: qeleshe, kësulë, qylah, qylaf, është quajtur kështu varësisht prej regjioneve shqiptare. Së bashku me gjuhën dhe traditat tona, plisi është simbol i identitetit kombëtar shqiptar të…

Muhamed Iljazi nga Frëngova e Strugës, një nga pianistët më të mirë që u përzgjodh për koncertin e Vitit të Ri në Maqedoni
Kulturë, Qyteti, Slider

Muhamed Iljazi nga Frëngova e Strugës, një nga pianistët më të mirë që u përzgjodh për koncertin e Vitit të Ri në Maqedoni

Muhamed Iljazi, talenti i shkëlqyer në piano nga Frëngova e Strugës, i cili studion në shkollën e muzikës në Vitin e dytë në “Dmbuc Ilija Nikollovski Luij” mori pjesë në koncertin e më të mirëve në piano, të përzgjedhur enkas për festën e Vitit të Ri në Maqedoni,ku luajti në piano dy pjeë, etydë Neupert…

Këngëtarët strugan Leonora Ajdari (LEO) dhe Faton Sadiku vijnë me videoklipin e ri të këngës “Zjarr i ndezur” (VIDEO)
Kulturë, Qyteti, Slider

Këngëtarët strugan Leonora Ajdari (LEO) dhe Faton Sadiku vijnë me videoklipin e ri të këngës “Zjarr i ndezur” (VIDEO)

Këngëtarja e njohur strugane,Leonora Ajdari (LEO) e cila ka paralajmëruar këngën dhe videoklipin më të ri “Zjarr i ndezur, në bashkëpunim me Faton Sadikun sonte është prezantuar në kanalin “YOUTUBE”,informon Struga Ekspres. Kjo këngë është orkestruar nga Armend Stafai kurse videoklipin e ka realizuar Vullnet Ibrahimi! Leo Ajdari është një nga këngëtaret e njohura të…

Avdulla Rushiti- Struga – Gojdrinasi – Atdhetari që luftoi në dy fronte” (1882 – 1959), (me rastin e 60 vjetorit të vdekjes)
Kulturë, Qyteti, Slider

Avdulla Rushiti- Struga – Gojdrinasi – Atdhetari që luftoi në dy fronte” (1882 – 1959), (me rastin e 60 vjetorit të vdekjes)

Prof. Dr. Nebi Dervishi “Avdulla Rushitit- Struga – Gojdrinasi – Atdhetari që luftoi në dy fronte” (1882 – 1959) (me rastin e 60 vjetorit të vdekjes) Prej kohësh e kam bërë objekt studimi atdhetarin e madh strugan, “të harruanrin” apo të “mohuarin” Avdulla Rushitin (1882-1959), i njohur me mbiemrat konspirativë, “Gojëdrini” dhe “Struga”, i cili…

1 2 3 26
Struga Ekspres