Friday, April 12, 2024
Nabizi KUPA REKLAMONI KETU
trim2 REKLAMO KETU!
trim2
Nati-Trans4
REKLAMONI KETU!
REKLAMONI KETU!
HomeOpinionHelmi i kulluar qe mbytёt rininё, kurrë falё mos ju qoftё!!!

Helmi i kulluar qe mbytёt rininё, kurrë falё mos ju qoftё!!!

Faton Pollozhani

Jeta ёshtё jashtezakonisht e bukur.Ajo ёshtё hyjnore ,ne thjeshte themi se jeta ёshte aq e bukur,saqё njeriu nuk e ndjen nderimin e thellё para saj.Tё jetosh do tё thotё ti jepesh jetёs, ti jepesh burimit prej tё cilit keni ardhur dhe kur dikur do tё ktheheni.Ju jeni si vala nё oqean ,ju dilni nga oqeani dhe ktheheni nё oqean.Kurse te ne ndodh njё tjeter fenomen,buron nga malet e larta dhe derdhen nё oqeanin e pa fund, ku tretet si lёng pa lёn gjurmё kthimi .Bёhen valё tё mёdha oqeani, ku vizitojnё bregun, ku ёnderrojne tё bёhen pjesё e tё pa mundurёs.Ikёn rinia nё kёrkim tё lumturise.Ti dalёsh ball njё tё keqe ku tё tradhton vet i yti, ёshte dёshprimi ku ti kёrkon ngushellim nga i huaji.Jeta ёshte lule kurse vuajtjet janё aroma e saj,me aromёn ikёn dhe poleni, ku humbet nё qiellin e pa fundshёm.Rini,tё tradhtoi populli yt, tё tradhtoi padija e tyre qё la farat e helmuara tё mbysin lulet e njoma.Vendi i trёndafilave po shёndrrohet nё tokёn e heroinёs,qyteti po transferohet nё tempullin e tё pabesёve,qёnia njerezore po kalon nё atё demone,fshihet kultura hyjnore e qyteterimit,kuvendojnё maskarenjte, shuhet melodia e dashurisё,ka ngelur vetёm zhurmё ku pёrcillet nga simfonia e urrejtjes,mendja nuk dёgjon zemrёn, por bazohet vetёm nё nepsin e gjithҁkaje qё jep kёnaqёsin personale. Pse ndodh njё apokalipsё nё shpirtin e tё paditurit,mёkatet tona para rinisё a do te falen ndonjёhere. Verbaliteti i egos tonё a do te ndalet.Kthej kokёn mbrapa, shiko sokaqet qё dikur kanё qen plot me fёmijё, sot kalldёrmatё janё mykosur,mundohu tё dёgjosh erёn, ju qё keni humbur aftёsin e tё dёgjuarit.Mundohu tё shijoni jetёn ju qe jeni thartuar ne politikё, ju qё katandisёt tё ardhmen e rinisё, qё i dhatё vetёm nje letёr diplome pa vlerё,dhe drejtuat drejt rrugёs tё pa kthyeshme.Mallkimi i popullit ёshte i madh,e ndate zogun nga ҁerdheja , ndat shpirtin nga trupi,O ju trathtarё tё kombit,mos shpresoni nё asgjё.Kjo ёshtё e pa dobishme,sepse gjithҁka qё mund tё shpresonit,ёshtё dhёnё tani mё.Per ҁfar mund tё shpresosh ende? Ti je kёtu, tё gjithё janё andej,njё egzistencё formale.Por ju nuk e vlersoni ketё,ju ёnderroni pёr njё farё miu tё ngordhur,pёr dehjen nga pushteti,pёr afirmimin tuaj,pёr lavdinё e pёrbotshme.Kjo ёshtё e pa realizueshme, ju mbaruat njёher e pёrgjithmon, helmi i kulluar qe mbytёt rininё, kur falё mos ju qoftё!!!

Struga Ekspres

Ylli-Limar Butik Mili
REKLAMONI KETU!
Ylli-Limar
Butik Mili
RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments