/div>
Loris
Dhoma-Energy Reklamo ketu!
Moj politikë e mallkuar/ “Faleminderit” që na përzutë, por kurrë mos mendoni se do t’ua lemë pragjet e shtëpive!
Opinion, Qyteti, Slider

Moj politikë e mallkuar/ “Faleminderit” që na përzutë, por kurrë mos mendoni se do t’ua lemë pragjet e shtëpive!

Valmir Mersini-Struga Ekspres

Shperngulja e shqiptarëve
– Një plan i bere qe ne kohen e Çubrillovicit i realizuar nga po shqipetaret !

Vetem se ateherë ishim në shek 19 -20 , ndersa sot jemi shek.21 dhe realizimin po e bejne njerzkt tone .

Atehere marreveshja serbo-turke beri qe shume shqipetare te largohen nga trevat e tyre mijera vjeclçare . Plani i hartuar nga selërbomadhet per largimin e shqipetareve drejt Turqise !

Ne hartimin e planit sollen hoxhallare nga Turqia per t”ua shperlare trurin shqiptareve te Dardanise se ju nuk jeni Europian por ju jeni turq dhe andej e keni vendin , ndersa serbet sollen prifterinje orthodoks per ta bere te njejten gje.

Ne ate kohe nje pjese e madhe e shqipetareve u detyruan me force ti leshojne trojet e tyre dhe nje pjese e madhe u vrane.

Nje shfarosje apo nje gjenocid te paparë mbi 500 mijë largohen me dhunë nga trojet e tyre. Pse valle kaq te keqinjë paskemi qene ne raca e arit ( arjane )?!

Ka disa gjera qe na bejne superior sepse u beme balle cdo gjenocidi , shfarosjeje , perzenje nga trojet tona . Asgje nuk qenka e rastesishme planet e tyre po zbatohen , biles sot nga vet shqipetaret

Largimi masiv i nje gjenerate 20-30 vjeç i nje rinie qe ju bllokua çdo gje, me e rendesishmja gjetja e vetvetes (punës) .
Nje klase politike 20 vjecare pa pesuar humbje , vetem ne gadishulle ndodhin , edhe keto te themi se jane te rastesishme . Ose keta njerez qe sot udheheqin jane me mision per ti realizuar ato plane te shek 19 qe ne s”jemi Europian , per ti realizuar ato projekte per largimin apo debimin e nje rinie qe eshte ardhmeria e nje kombi!

Valle cfare investuan keta politikane nga shkollat e Çubrilloviqit ! Ato nga keta shkolla kane mesuar se ndalja e ekonomise per nje famije pas 2 gjeneratash asimilohen çdo i treti breze , ateherë ato nuk do te quhen pellazgë, ilir apo shqipetar, por do te quhen italian , amerikan , gjerman por asesi shqipetar, e ajo eshte humbja me e madhe qe na sollen keta politikane , nuk na e sollen Europen tek ne por ne na quan neper Europe .

Kjo eshte arritja me e madhe e ketyre politikaneve, spastrimi i trevave tona duke gjetur menyren me te lehte , nje ekonomi e dobet,nje spatrim i madh.

Duke pare sot se gati cdo qytet po zbrazet dita dites nga kjo klase politike, nga deshtaket e pajisur me diploma , apo nga kompjuteret e programuar per te zbatuar planet e shek 19 . Keto jane patriota me bateri qe nuk shikojne më sepse u jane hargjuar baterite , por jo ato te urdherave qe u jane dhene keto.

Jane zbatuesit me te medhenje te atyre urdherave per largimin e shqiptareve . Shume vende te Europes hapen vende pune , apo thene me mire dendesia e popullsise kap moshen 60 vjecare , vendet tona mbanin rekord te shtimit te popullsise , ato nuk deshen pleqerine por rinine qe mbas cdo te tretes gjenerate do te beheshim Europian .

Ky ishte investimi i politikaneve ne te ardhmen,trevat shqipetare te boshatisen , kete plane diten ta zbatojne vetem kjo klase politike e shek 21 . Faleminderit qe na perzute por kurre mos mendoni se do t’ua leme pragjet e shtepive , ato jane tonat te ndertuara nga gjysherit tane te vuajtur , prandaj duhet thene mjaft ishte largohuni nga kjo politik e mallkuar dhe leni rinine te udheheqin sepse vetem rinia mendon per ardhmerine, pelqeria mendon se si do te kete vdekjen.

Prandaj lereni rinine te udheheq qe te investoje ne veten e saje per nje te ardhme te ndrritur.

Valmir Mersini (Struga Ekspres)

October 2, 2019

error: Content is protected !!
Struga Ekspres