/div>
Loris
Dhoma-Energy Reklamo ketu!
Kërcënohet me bombë aeroplani zviceran në Qipro
Bota, Slider

Kërcënohet me bombë aeroplani zviceran në Qipro


Edelweis është informuar për kërcënimin me bombë nga Autoriteti për Aviacion Civil i Qipros. Por nuk dihet asgjë për kërcënuesin dhe as për motivin e tij.

Një aeroplan i kompanisë zvicerane të fluturimeve Edelweis që duhej të ngrihej në mesditën e të shtunës nga një aeroport i Qipros nuk u ngrit pasi që u bë e ditur se kishte një kërcënim me bombë.

130 udhëtarë tashmë kishin zënë vendet e tyre në avion, kur u informuan për kërcënimin me bombë, shkruan 20minuten.ch. Ata u desh të dalin sërish nga aeroplani dhe t`i nënshtroheshin edhe njëherë kontrollimit të sigurisë.

Zëdhënësi i Edelweis, Andreas Meier ka thënë për portalin se Edelweis është informuar për kërcënimin me bombë nga Autoriteti për Aviacion Civil i Qipros. Por nuk dihet asgjë për kërcënuesin dhe as për motivin e tij.

Aeroplani Airbus 320 me numër fluturimi WK0371 ishte dashur që të ngrihej nga aeroporti i Larnaca-s në orën 12.15. Por nisja u shty për rreth katër orë, pasi që u desh të nxirrej i gjithë bagazhi që të rikontrollohej nga detektorë për materie shpërthyese dhe nga qentë gjurmues, përcjell albinfo.ch. Po ashtu u desh t`i nënshtrohej këtij kontrollimi edhe vetë aeroplani.

Vetëm rreth orës 16 fluturakja arriti të nisej më në fund për në destinimin e saj, në Cyrih, Zvicër.

July 13, 2019

Struga Ekspres