Shëndetësi

Mos e përdorni telefonin në WC
Shëndetësi, Slider

Mos e përdorni telefonin në WC

Smartfonët janë kthyer në një pjesë të pandashme të jetës sonë dhe shumë nuk i heqin nga dora as kur hyjnë për të kryer nevojat e tyre personale. Sipas studimeve të ndryshme, deri në 75 për qind e njerëzve përdorin smartfonët edhe në tualet, por mjekët paralajmërojnë se mund të sëmureni duke bërë këtë gjë….

Për më pak se dy vite në Spitalin e Strugës, shkojnë dhe vijnë tre drejtorë
Qyteti, Shëndetësi, Slider

Për më pak se dy vite në Spitalin e Strugës, shkojnë dhe vijnë tre drejtorë

Për më pak se dy vite në Spitalin e Pêrgjithshëm të Strugës janë emêruar gjithsej tre drejtor që nga data 10 gusht 2017,ku dr.Asim Musa (aktualisht zv.ministër i shëndetësisë) zëvendësoj në këtë post drejtues dr.Mentor Ibraimin,informon Struga Ekspres. Dr. Asim Musa në këtë post drejtues nuk i mbush as edhe një vit të plotë pasi…

Punët e shtëpisë i bëjnë mirë shëndetit
Shëndetësi, Slider

Punët e shtëpisë i bëjnë mirë shëndetit

Rezultatet e një hulumtimi kanë treguar se si marrja me punët e shtëpisë ka veprim të njëjtë sa edhe ushtrimi mesatar. Paguani shumë për orë trajnimi në tenis apo në sallë ushtrimesh? Dhe, pastaj nuk keni kohë të rregulloni banesën, andaj duhet të paguani një ndihmëse shtëpiake? Ekspertët ju këshillojnë që herën tjetër, kur të…

Në Maqedoninë e Veriut hahet ushqim i sigurtë
Maqedoni, Shëndetësi, Slider

Në Maqedoninë e Veriut hahet ushqim i sigurtë

Drejtori i Agjencisë për Ushqim dhe Veterinari, Zoran Atansov tha se “në tre muajt e para të këtij viti janë kryer rreth 50.000 kontrolle për sigurinë e ushqimit në vend dhe janë ngritur dy padi penale kundër operatorëve që kanë rrezikuar shëndetin e njerëzve me lëshimin e ushqimet të pasigurt”. Ai vlerësoi se në vend…

Zhurnal: Zv.ministri i shëndetësisë Asim Musa pritet të shkarkohet nga posti!?
Shëndetësi, Slider

Zhurnal: Zv.ministri i shëndetësisë Asim Musa pritet të shkarkohet nga posti!?

Agjencia e Lajmeve Zhurnal mëson se pjesë e “fshesës” së kryeministrit Zaev, gjegjësisht rikonstruimit të Qeverisë, do të përfshihet edhe zv.ministri i shëndetësisë Asim Musa. Ai do të shkarkohet nga posti në fjalë dhe në vend të tij do të emërohet dikush tjetër nga partnerët e koalicionit. Kryeministri Zaev dje paralajmëroi se mund t’a dorëzojë…

Zaev: Vendimi për të ndërprerë shtatzëninë është e drejtë e gruas (FOTO)
Maqedoni, Shëndetësi, Slider

Zaev: Vendimi për të ndërprerë shtatzëninë është e drejtë e gruas (FOTO)

Kryeministri i vendit, Zoran Zaev mbrëmë ka reaguar nëpërmjet rrjetit social Fejsbuk. Ka hyrë në fuqi Ligji i ri për ndërprerje të shtatzënisë. Me këtë Ligj, grave u mundësohen informacione të kompletuara, objektive dhe të sakta në lidhje me mënyrën e intervenimit, në ndërkohë ndërpritet barrierat administrative, gjegjësisht pritjet nga tre ditë pas informimit. Vendimi…

Pezullohet prodhimi i Nutella-së
Shëndetësi, Slider

Pezullohet prodhimi i Nutella-së

Prodhuesi i kremit prej çokollate, kompania ”Ferrero”, në Villers-Ecalles, në veri të Francës, prej gjashtë ditësh vijon të jetë e bllokuar nga punonjësit pas kërkesave për rritje të pagës, bëhet sot e ditur nga burime të sindikatave. ‘’Njëqind e gjashtëdhjetë punonjës janë në grevë që nga e hëna e kaluar. Asnjë kamion nuk hyn as…

1 3 4 5 6 7 85
Struga Ekspres