Rajoni

Djali ther babanë me thikë në qendër të Beogradit
Rajoni, Slider

Djali ther babanë me thikë në qendër të Beogradit

Në kryeqytetin e Serbisë pasditen e sotme ka ndodhur një krim, në të cilin djali e ka therur babanë e vet, ka konfirmuar MPB-ja serbe për agjencinë Tanjug. Burime jozyrtare të mediave serbe njoftojnë se vrasja ka ndodhur në banesën familjare në rrugën “Resavska” në qendër të Beogradit, ndërsa viktima është identifikuar si Branimir Ljumoviq…

Ja sa shqiptar jetojnë në Zvicër
Rajoni, Slider

Ja sa shqiptar jetojnë në Zvicër

Zvicra publikon statistikat, tregohet se sa të huaj jetojnë në këtë vend – përfshirë edhe shtetasit e Kosovës (Foto) Trendi i migrimit të të huajve në Zvicër, në veçanti i atyre nga vendet e BE-së dhe EFTA-s është në rënie. Siç tregon një statistikë e publikuar të hënën nga SEM (Sekretariati Shtetëror për Migracion) gjatë…

A keni dëgjuar për fshatin shqiptar “Maqedonce” ? (FOTO)
Rajoni, Slider

A keni dëgjuar për fshatin shqiptar “Maqedonce” ? (FOTO)

Në 140 vjetorin e dëbimit të shqiptarëve nga Sanxhaku i Nishit, kujtojmë rezistencën, sakrificën dhe vuajtjet e popullatës shqiptare të 720 fshatrave të boshatisura. Ndër këto fshatra ishte dhe fshati Maqedonc i rajonit të Jabllanicës së Goĺlakut (Sanxhaku i Nishit). Fshati Maqedonc ishte i banuar tërësisht nga popullata shqiptare, kryesisht të fisit Krasniq. Rezistenca e…

Arrestohet 40 vjeçari në Qafethanë për trafik droge
Rajoni, Slider

Arrestohet 40 vjeçari në Qafethanë për trafik droge

Policia e Korçës ka vënë në pranga një 40-vjeçar të shpallur në kërkim ndërkombëtar për trafik droge. Sipas të dhënave zyrtare, shërbimet e Stacionit të Policisë Kufitare në Qafë-Thanë, bënë arrestimin provizor të shtetasit Ermal (Edmond) Brahimaj, 40 vjeç, banues në Fier. Dje Brahimaj është paraqitur në hyrje të Republikës së Shqipërisë. Gjatë verifikimit të…

1 19 20 21 22 23 25
Struga Ekspres