Opinion

Opinion, Slider

Burgu nuk eshte i njejte per gjithe te burgosurit

Burgu nuk është i njëjtë për gjithë të burgosurit!.. 1. Menduh Thaçi i ,,opozitës”, të gjitha problemet e shqiptarëve i quan të vogla dhe të zgjidhshme me shkop magjik, nëse kthehet vet në pushtet, si dikur në ,,kohë të arta”, kur nuk la gjë ,,pa lidhur e zgjidhur”, pos integrimeve euroatlantike të shtetit pa emër…

Opinion, Slider

A PO PRITEN KONFLIKTE TË REJA NË BALLKAN !?

Savash Veliu S’kakomb tjetër të jetë marrë nëpër këmbë kaq pamëshirshëm nga shtetet fqinjë se kombi Shqiptar“, thotë Bajroni Loja gjeopolitike në botë po ndryshonë me një dinamikë të paparë e të papërsëritur deri tani. Ballkani edhe kësaj radhe duket se është poligoni ku bëhet testi i parë i lojës së re gjeopolitike në botë,…

Maqedoni, Opinion, Slider

Dega e BDI-së ALSAT-M, dhe dega e LSDM-së Almakos

Dega e BDI-së ALSAT-M, dhe dega e LSDM-së Almakos Nga: Sami RUSHIDI Maqedonia ka hyrë në një qerthull debati destruktiv dhe parrugëdalje mbi tematikën e shumë diskutuar të përgjimëve, qytetarët prisnin me ngulm se cfarë do të dal në pah, një rreth vicioz pa dalje alternative. Lexues, teleshikues, administratorë, punëtorë, studentë e pensionistë ndjeknin lajme…

Opinion

Të manipulosh me fatkeqësinë

IMER MUSHKOLAJ  Në vend që të reflektojnë e të punojnë për ndaljen e migrimit, qeveritarë e oborrtarë të tyre përpiqen të manipulojnë me qytetarë të shkretë që po ia mësyjnë Europës. Dëshpërimisht provojnë të na bindin se gjithçka është veç një mashtrim optik dhe fajësojnë mediat për projektim të një tjetër realiteti Harroni pamjet trishtuese…

Opinion, Rajoni, Slider

Te jetosh ne Kosove

Të jetosh në Kosovë   Fluksi i emigrimit të qytetarëve të Kosovës gjatë dita ditës po intensifikohet edhe më shumë.  Sipas mediave kosovare, prej në dhjetor të vitit të kaluar, e deri në fillim të muajit shkurt, kanë ikur deri më 50 mijë qytetar në drejtim të Evropës, por edhe në drejtim të kontinentit Amerikan. Cili është shkaku i…

Opinion

Pse guxoi krimi të godasë Saimir Tahirin

Nga Armand Shkullaku Pas ngjarjes së rëndë dhe të paprecedent të kërcënimit me tritol të ministrit të Brendshëm, po vihet re një përpjekje për ta politizuar edhe atë, për ta parë si të shkëputur nga situata kriminale në vend dhe jashtë përgjegjësisë së qeverisë ndaj rendit publik. Një përpjekje e tillë, që motivohet nga shqetësimi…

Opinion

A jemi ne shqiptaret tolerante te besimeve?

A jemi ne shqiptaret tolerante te besimeve? Gjej rastin per te folur ne lidhje me kete teme ne momente ku vemendja e mediave nuk qendron ne kete pike, jo me qellimin e paqellimte per te folur jashte teme, por me objektivin per te shpalosur ate qe me nje shtirje te denje per filma mundohemi te…

Opinion, Slider

Enigma

Enigma e shpërthimit në farmacinë e babait të Ministrit të Punëve të Brendshme Saimir Tahiri Pikësëpari nuk e kuptoj se si një shpërthim me eksploziv në biznisin privat të babait të Ministrit të Punëve të Brendshme, përkatësisht në farmacinë e tij, në orën 02: 50 të natës, kur në farmaci nuk gjendej askush, na qenka…

Opinion, Slider

Shqiptaret dhe e verteta

“Ne shqiptarët e Maqedonisë, duhet të përballemi me të vërtetën e dhembshme se me vite jemi armiqësuar mes veti, jemi rrahur e madje edhe jemi vrarë, duke besuar se mbështesim partitë tona BDI-në e PDSDH-në, e në të vërtetë vetëm kemi legjitimuar elitat e këtyre dy partive, elita të kontrolluara nga të njëjtat qarqe policore…

1 52 53 54
Struga Ekspres