Kosovë, Slider / October 16, 2019 Numërohen mbi 12 mijë vota të mërgimtarëve, Vetëvendosje thellon epërsinë

Thuajse ka përfunduar numërimi i votave të mërgatës në Qendrën e Numërimeve dhe Rezultateve. Nga 13 mijë e 491 vota sa do të numërohen gjithsej,, tani janë numëruar mbi 12 mijë. Lëvizja Vetëvendosje vazhdon të prij me 6341 vota. LDK ndodhet e dyta me 2034 vota ndërsa PDK’ja ka 1928 vota. Koalicioni Nisma-AKR-PD ka 826...

Kosovë, Slider / October 13, 2019 Në këtë fshat shqiptar me vite nuk martohet askush (VIDEO)

Fshati Nasalë që gjendet në komunën e Gjilanit po boshatiset çdo ditë e më shumë. Aktualisht aty kanë mbetur edhe 30 familje. Shumica e banorëve jetojnë në mërgim. Ndërsa, këta që kanë mbetur ankohen se janë lënë pas dore nga pushteti komunal. Rrugët e fshatit nuk janë të asfaltuara ndërsa banorët problemin më të madh...

Kosovë, Slider / October 12, 2019 Emocionuese/ Nëna shqiptare bashkohet me fëmijët e saj pas 8 vjetësh (VIDEO)

Për rastin kishin njohuri autoritetet kosovare e gjermane. Bytyqit ia kishte marrë burri fëmijët vite më parë Pritja e Hana Bytyqit për t’i parë fëmijët e saj mori fund. 43-vjeçarja për më shumë se 8 vjet nuk i kishte dëgjuar e as nuk i kishte parë djalin dhe vajzën e saj, raporton T7. Thoshte se...

Kosovë, Slider / October 12, 2019 Ja emrat që pritet të jenë deputetët e ardhshëm të Vetëvendosjes

Meqenëse Lëvizja e Vetëvendosjes doli fituese e zgjedhjeve të 6 tetorit, me afro 26% të votave, pritet që në Parlamentin e Kuvendit të Kosovës t’i ketë 30 deputetë. Duke u bazuar në votat e fituara, Vetëvendosja sipas të gjitha gjasave do t’i ketë 30 ose 31 deputetë në Kuvendin e Kosovës. Sipas Indeksonline, emrat e...

Kosovë, Slider / October 11, 2019 Ndërron jetë profesori Ilir Limani

Në moshën 65 vjeçare, ka vdekur profesori dhe doktori i Inxhinierisë Elektrike dhe Kompjuterike Ilir Limani. Ilir Limani ka qenë i doktoruar në ‘Fakultetin e Inxhinierisë Elektrike dhe Kompjuterike’ në Universitetin e Prishtinës, në të cilin gjithashtu ka ligjëruar për nivelin ‘Bachelor’ dhe ‘Master’. Limani ka pasur një karrierë të ngjeshur, në mesin të cilave...

Kosovë, Slider / October 11, 2019 Tragjedi në Han të Elezit: Nga aksidenti vdes një foshnjë

Një rast tragjik ka ndodhur dje në fshatin Gorancë të Hanit të Elezit. Shtetasja e Shqipërisë derisa ishte duke ngarë veturën e saj, ka humbur kontrollin dhe ka dalë nga rruga. Raportohet se në veturë bashkë me të ishte edhe një foshnje. Nga lëndimet e marra, shtetasja e Shqipërisë ka arritur të mbijetojë, mirëpo jo...

Kosovë

Albin Kurti: Listën serbe nuk e marrë në qeveri
Kosovë, Slider

Albin Kurti: Listën serbe nuk e marrë në qeveri

Në 10 komunat me shumicë serbe, në zgjedhjet parlamentare të Kosovës, ka fituar bindshëm Lista Srpska. Në nivel vendit, zgjedhjet, sipas rezultateve preliminare, i fitoi Lëvizja Vetëvendosje. Megjithatë në një intervistë në gjuhën serbe, Albin Kurti thotë se nuk i do në Qeverinë e tij fituesit serbë. Në një intervistë për N1 në Serbi, kandidati…

Ky është personi i parë që e vizitoi Albin Kurti pasi fitoi zgjedhjet në Kosovë (FOTO)
Kosovë, Slider

Ky është personi i parë që e vizitoi Albin Kurti pasi fitoi zgjedhjet në Kosovë (FOTO)

Kandidati për kryeministër nga Vetëvendosja, Albin Kurti, një ditë pas zgjedhjeve dhe shpalljes së fitores ka shkuar në vizitë te ish-deputeti i kësaj partie, Adem Mikullovci. Këtë vizitë të liderit të partisë e ka publikuar në Facebook faqja e Mikullovcit. Këtë e ka konfirmuar vet Adem Mikullovci i cili ka publikuar fotografi me Kurtin. “Në…

Nisin planet për Qeverinë e re të Kosovës (VIDEO)
Kosovë, Slider

Nisin planet për Qeverinë e re të Kosovës (VIDEO)

Një ditë pas fitores Vetëvendosje nis planet për krijimin e qeverisë, LDK pret ftesë nga Albin Kurti  Kanë ardhur media nga e gjithë bota. Të gjitha janë të interesuar të intervistojnë Albin Kurtin,  liderin e partisë fituese të zgjedhjeve për Kuvendin e Kosovës. Kurti, telefonin po e mbante afër gjatë gjithë kohës. Edhe kur doli…

Albin Kurti: Ndryshimi ndodhi, faleminderit populli im
Kosovë, Slider

Albin Kurti: Ndryshimi ndodhi, faleminderit populli im

Në zgjedhjet e 6 tetorit Lëvizja Vetëvendosje doli e para me 25,81%, e dyta Lidhja Demokratike e Kosovës me 25,05%, e treta Partia Demokratike e Kosovës me 21,19% dhe e katërta kolaicioni AAK-PSD me 11.61%. Kurti është shprehur falënderues për votuesit e Kosovës. Sipas tij, ndryshimi në këtë vend sapo ka filluar dhe së bashku…

Vuçiç: Bisedimet me Albin Kurtin do të jenë të vështira
Kosovë, Slider

Vuçiç: Bisedimet me Albin Kurtin do të jenë të vështira

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç ka deklaruar se Lista Serbe arriti fitoren më bindëse në historinë e saj me 98.07 për qind të votave në zgjedhjet parlamentare në Kosovë dhe fitoi 10 vendet në parlamentin e Kosovës. Në një konferencë të jashtëzakonshme për shtyp, Vuçiç tha se ishte një mesazh nga serbët nga Kosova se…

Ja sa deputet kanë fituar partitë kosovare
Kosovë, Slider

Ja sa deputet kanë fituar partitë kosovare

Demokracia në Veprim ka publikuar rezultatet preliminare për 95% e të gjitha vendvotimeve në Kosovë. Sipas raportimit të fundit të DnV-së, Lëvizja Vetëvendosje ka marrë 25.37 % të votave. Lidhja Demokratike e Kosovës (LDK) 24.68 %. Partia Demokratike e Kosovës (PDK) 21.78 %, ndërsa koalicioni AAK-PSD 11.6 %. Lista Serbe ka marrë 6.61%, ndërsa Nisma…

Ja në cilat komuna kanë fituar partitë në Kosovë (FOTO)
Kosovë, Slider

Ja në cilat komuna kanë fituar partitë në Kosovë (FOTO)

Lëvizja “Vetëvendosje ka fituar më së shumti komuna nëpër Kosovë. Gjithsej 12 qytete i kanë dhënë besimin partisë së Albin Kurtit. E dyta është Lista Srpska me 10 komuna E treta LDK me 7 komuna. Të dhënat momentale të KQZ-së, tregojnë se deri më tani janë numëruar 95,88% të votave, apo 2442 vendvotime nga 2547…

Lajmi i fundit/ Simpatizantë të Lëvizjes Vetëvendosje fillojnë festën e fitores në Prishtinë
Kosovë, Slider

Lajmi i fundit/ Simpatizantë të Lëvizjes Vetëvendosje fillojnë festën e fitores në Prishtinë

Tanimë janë numëruar diku 80% e votave totale nga Komisioni Qendror i Zgjedhjeve. Ndonëse ende ka kohë për një kthesë në rezultat, simpatizantë të Lëvizjes Vetëvendosje kanë filluar festën në sheshin “Skënderbeu” të kryeqytetit. Një numër i madh i tyre janë parë me flamuj kombëtarë afër statujës së heroit kombëtar. Po ashtu, dëgjohen edhe këngë…

1 2 3 4 41
Struga Ekspres