Kupa
Loris
Dhoma-Energy Reklamo ketu!

Shëndetësi

Shëndetësi, Slider

THUANI JO SEMUNDJES SE VESHKAVE

Për parandalimin e sëmundjeve të veshkave duhet të bëni rregullisht aktivitet fizik. Marrja me aktivitet fizik në mënyrë të moderuar të paktën 30 minuta në ditë në pesë ditë të javës. Aktiviteti fizik zhvillohet duke ecur me ritëm mesatar, duke vrapuar, duke lëvizur me biçikletë, etj. Aktiviteti fizik është i rëndësishëm për funksionin e veshkave,…

Shëndetësi, Slider

DONI TE HUMBISNI 9 KG NE MUAJ?

DONI TE HUMBISNI 9 KG NE MUAJ?JA ZGJIDHJA PER TE LARGUAR KILOGRAMET E TEPERTA NE TRUPIN TUAJ E krijuar në vitin 1939, dieta e orizit ka pasur shumë raste suksesi, pasi lidhet me një regjim disintoksikues, i cili pavarësisht emrit, ka të bëjë vetëm me konsumin e orizit, por edhe të produkteve të tjera ushqimore….

Shëndetësi, Slider

JA CILAT JANE TE MIRAT E KAFESE

Kafeja për shumë njerëz është bërë rutina më e domosdoshme. Shumë persona nuk mund të vazhdojnë ditën pa pirë kafen e mëngjesit. Përveç varësisë që bën tek njerëzit kafeja ka dobi shumë të rëndësishme në organizmin e njeriut. Ja disa nga dobitë e kafesë: Antioksiduesit. Kafeja është e mbushur me antioksidues sikur acidi klorogjenik dhe…

Shëndetësi, Slider

JA TE MIRAT E PESHKUT

Nese doni te keni nje kujtese te mire,perdorni peshkun me shume Të hash çdo lloj peshku një herë në javë të bën mirë për shëndetin e trurit, ka zbuluar një studim i fundit. Ekspertët më parë kanë thënë se efekti anti-oksidant i omega-3 i acideve yndyrore – gjenden në sasi të larta në peshk, fara,…

Shëndetësi, Slider

PSE FEMRAT QAJNE ME SHUME?

Pse femrat qajnë më shumë? Femrat janë ato që qajnë më shumë se meshkujt dhe më gjatë se ta, një sterotip që ekzistonte prej kohësh tashmë është i mbështetur dhe në fakte shkencore. Sipas një studimi të kryer është vertetuar se femrat janë më qaramane se meshkujt, ajo që ndikon në këtë fakt është prania…

Shëndetësi, Slider

OBJEKTI ME I PISTE

  Karrocat e supermarketeve janë ndër objektet më të pista që ne kemi kontakt me to. Sipas një studimi shkencor i Universitetit të Arizonës, në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, në një testim që bëri me 85 ekzemplarë dhe rezultatet ishin shokuese. Nga studimi rezultoi se 72% e karrocave rezultuan pozitive për bakteret e ndodhura…

Shëndetësi, Slider

DONI TE BENI GJUME TE MIRE?

Ja disa menyra qe ju ndihmojne  qe te beni nje gjume me te mire Shumë njerëz e kanë problem fjetjen dhe nganjëherë e kanë të vështirë të bien në gjumë për shkaqe të ndryshme.  Ja disa këshilla në vijim, të mbledhura nga burime të ndryshme që mund t’ju ndihmojnë të bëni një gjumë më të…

Shëndetësi, Slider

Doni të ngeleni shtatzëna?

Nese keni deshire qe te ngeleni shtatzena duhet te keni parasysh disa gjera. Puna natën apo puna me orare të zgjatura ka një ndikim të madh tek cikli menstrual dhe krijon probleme me pjellorinë. Sipas një studimi britanik, femrat që kryejnë punë të tilla këshillohen rreth 80% më shpesh me gjinekologun sesa të tjerat. Ngrënia…

Shëndetësi, Slider

Ushqimet që na shkurtojnë jetën

Sëmundjet kardiovaskulare dhe kanceri njihen si sëmundje vdekje prurëse, ndaj të cilave duhet të tregojmë kujdes maksimal. Ushqimi është një ndër faktorët që ndikon drejtëpërdrejtë në shëndët dhe lidhur me këtë studiuesit këshillojnë që të qendrojmë larg prej disa ushqimeve. Këto katër ushqime mund të kontribojnë në shkurtimin e jetës tuaj. Gjëja më e mirë…

Shëndetësi, Slider

Shtatzena,jo paracetamolit

Marrja e paracetamolit gjatë kohës së shtatzënisë mund të rris rrezikun e zhvillmit normal te femijeve te palindur. Gati gjysma e grave marrin qetësues gjatë shtatzënisë, zakonisht për dhimbje koke. Hulumtuesit kanë gjetur se marrja e paracetamolit rrit rrezikun e çrregullimit të hiperaktivitetit. Rreziku ishte më i lartë tek femrat që merrnin qetësues për periudha…

1 123 124 125 126
Struga Ekspres