Transportuan qindra kilogramë drogë në Zvicër, dënohen me burg tre shqiptarë
Bota, Slider

Transportuan qindra kilogramë drogë në Zvicër, dënohen me burg tre shqiptarë

Tre shqiptarë dhe një italian u dënuan të premten me burg nga një gjykatë në La Chaux-de-Fonds në Zvicër.

Ata u shpallën fajtor se në intervalin kohor prej katër viteve kishin shitur sasi të konsiderueshme kokaine dhe marihuane në Zvicër.

51 vjeçari kosovar u dënua me tetë vjet burg, kurse prokuroria kishte kërkuar dënim prej 15 vjetësh. Shqiptari i dytë u dënua me 33 muaj burg, kurse i treti me një vit heqje lirie.

Italiani i cili dispononte restorantin ku bëheshin të gjitha planifikimet, u dënua me kusht prej dy vitesh.

Sipas gjykatës, mes viteve 2011 dhe 2015, personat e dënuar kanë kontrabanduar qindra kilogramë heroinë nga Amerika e Jugut në Zvicër. Gjithashtu kontrabandë të qindra kilogramëve të marihuanës nga Shqipëria dhe Kosova në Zvicër.

51 vjeçari shqiptar, i cili konsiderohet nga gjykata si kryesori i grupit, kishte transportuar ilegal 216 kilogramë kanabis, shkruan nau.ch.

October 7, 2018

Struga Ekspres