Nga 1 qershori, 2300 tërmete e kanë goditur Korçën
Shqipëri, Slider

Nga 1 qershori, 2300 tërmete e kanë goditur Korçën

Sizmiologët numërojnë në Korçë plot 2300 tërmete gjatë këtij muaji.

380 prej tyre kanë qenë të ndjeshëm dhe kanë goditur Korçën nga 1 Qershori deri këtë të shtunë.

Banorët dje kanë një tjetër lëkundje të fortë, por që sizmiologët thonë se ajo ishte vetëm një prej goditjeve të shkaktuara nga aktiviteti sizmik i aktivizuar në fillim të këtij muaji.

Tërmeti i 1 Qershorit ishte me një magnitude 5.3 të Shkallës Rihter dhe shkaktoi dëme në 200 banesa në Floq dhe Qafëzezë.

June 30, 2019

Struga Ekspres