I fortë Bilall Kasami, nuk lëshon pe në takimin me Zoran Zaev
Maqedoni, Slider

I fortë Bilall Kasami, nuk lëshon pe në takimin me Zoran Zaev

Seanca për ndryshimet kushtetuese për emrin edhe pas shumë tentimeve nuk do të mbahet sot dhe se është vendosur që të vazhdojë ditën e nesërme. Lajmi është konfirmuar edhe nga kryeparlamentari Talat Xhaferi, i cili theksoi se seanca vazhdon nesër në ora 12.00, informon INA.

Ndërkohë, kryeministri Zoean Zaev po vazhdon takimet bashkërenduese me Lëvizjen BESA dhe kryetarin e saj Bilall Kasamin, si dhe grupin e 8 deputetëve të përjashtuar nga VMRO-DPMNE, të cilët kanë theksuar se nuk do të votojnë pro marrëveshjes, nëse pranohen kërkesat e Lëvizjes BESA. Zaev tha se po vijon bisedimet për të gjetur një kompromis me palët që të sigurohen 80 votat e deputetëve për të votuar ndryshimet kushtetuese për emrin e ri Maqedonia e Veriut. (INA)

January 10, 2019

Struga Ekspres