Slider

Vitin e kaluar 777 shtetas nga Maqedonia janë bërë gjerman
Maqedoni, Slider

Vitin e kaluar 777 shtetas nga Maqedonia janë bërë gjerman

Nga gjithsej 112.300 qytetarë të huaj të cilët vitin e kaluar kanë marrë pasaportën gjermane, 777 prej tyre kanë qenë më parë shtetas të Maqedonisë. Sipas DW, numri më i madh i shtetasve janë me prejardhje nga Turqia, kurse është rritur numri i serbëve, malazezve dhe kosovarëve të cilët kanë fituar shtetësi gjermane. Në Gjermani,…

Gjermania është vendi me pasaportën më të fuqishme në botë
Bota, Slider

Gjermania është vendi me pasaportën më të fuqishme në botë

Singapori nuk ka më pasaportën më të fuqishme në botë, pasi me renditjen e fundit listën e kryeson Gjermania. Indeksi vjetor i pasaportave “Henley” ka publikuar renditjen e pasaportave sipas numrit të vendeve që qytetarët mund të udhëtojnë pa viza. Është viti i pestë në të cilin vendi europian ka kryesuar renditjen e ‘Henley’. Sipas…

Në Maqedoni jetojnë rreth 50 % shqiptar
Maqedoni, Slider

Në Maqedoni jetojnë rreth 50 % shqiptar

Më në fund shpaloset e vërteta e madhe, shqiptarët në Maqedoni jo që nuk janë numri dy i popullsisë, por janë numri një, 47 % e popullatës janë shqiptarë, gati shumicë absolute! Që këtej e tutje, të gjithë duhet të thonë se shqiptarët janë populli shumicë në Maqedoni, pasi sipas të dhënave të reja rezulton…

Pse je kaq e zbehtë?
Shëndetësi, Slider

Pse je kaq e zbehtë?

Nëse shpesh dëgjoni këtë pyetje, dhe përveç kësaj ju plasin qoshet e buzëve, thonjtë thyhen lehtë, dhe rri gjithmonë e lodhur, atëherë ndoshta ju jeni anemik. Kujdes! Nëse nuk trajtohet, mund të paraqet rrezik për jetën. Anemia ndryshe do të thotë pagjakësi. Kjo sëmundje ndikon në uljen e masës së eritrociteve në gjak, e cila…

Lirohet nga burgu agjenti maqedonas që kishte kontakte edhe me CIA-n edhe me shërbimin rus!
Maqedoni, Slider

Lirohet nga burgu agjenti maqedonas që kishte kontakte edhe me CIA-n edhe me shërbimin rus!

Agjenti maqedonas, Marjan Efremov pritet të lirohet nga burgu, raporton pravosudstvo.mk. Ai është në burg për shkak të aferes Spiuni, kurse pritet të lirohet për shkaqe shëndetësore. Mediumet kanë shkruar se Efremov, i punësuar në Agjencinë për Zbulim, ka bashkëpunuar me shërbimin serb, grek, hungarez, por se ka pasur kontakte edhe me CIA-n amerikane dhe…

Tragjedi në Zvicër: Vret gruan dhe pastaj vetëvritet
Bota, Slider

Tragjedi në Zvicër: Vret gruan dhe pastaj vetëvritet

Mëngjesin e së mërkurës, një pensioniste zvicerane e shtrirë në spital, ka qenë viktimë e një vrasje të dyshuar në Affoltern am Albis. Dorasi i dyshuar: Bashkëshorti i saj i cili ka kryer vetrvrasje. Pak pas mesnatës, infermieret në dhomën e një pensioniste 83-vjeçare zvicerane kanë dëgjuar të shtëna. Në vendngjarje kanë vrapuar personeli kujdestar…

Zhvillimet tek Besa, paralajmërohet parti e re!
Maqedoni, Slider

Zhvillimet tek Besa, paralajmërohet parti e re!

Lëvizja Besa mund të ndahet në dy parti të ndryshme nëse Gjykata Administrative nuk sjell vendim që kryetari legjitim i kësaj Lëvizjeje të jetë deputeti i Besës Nexhbedin Kahremani, thonë burime të larta partiake brenda Lëvizjes Besa . Të paktën kjo është njëra ndër opsionet e mundshme në rast se vendimi i Gjykatës Administrative nuk…

1 825 826 827 828 829 1,138
Struga Ekspres