Slider

Kjo është gruaja që përqafoi Islamin
Bota, Slider

Kjo është gruaja që përqafoi Islamin

Me konvertimin e saj në Islam, edukatorja e një kopsht të vogël të fëmijëve në qytetin jugor të Çekisë, Lishov, ka tronditur opinionin çek. Brenda natës ajo u bë objektiv i të gjitha mediave, por edhe i psikologëve, sociologëve e të tjerëve. Për më tepër, ajo u përmend edhe në lajmet qendrore. Të gjitha këto…

Grabitet e moshuar në spital
Maqedoni, Slider

Grabitet e moshuar në spital

Dje në qytetin e Gostivarit u denoncuan dy grabitje. Njëra ndodhi në oborrin e Spitalit të Gostivarit rreth orës 11 të ditës, duke u thirrur në buletinin e Policisë. Me këtë rast, hajnat kanë grabitur banoren e fshatit Forinë, e cila ndodhej në kontrollë mjekësore në Spital.

Maqedoni: Ligji i amnistisë do të lirojë 670 persona dhe 3,097 të tjerëve do t’ua zvogëlojë dënimin
Maqedoni, Slider

Maqedoni: Ligji i amnistisë do të lirojë 670 persona dhe 3,097 të tjerëve do t’ua zvogëlojë dënimin

Edhe pse në fillim u tha se ligji i amnistisë do të shkojë me procedurë të përshpejtuar në seancën e mbrëmshme qeveritare, me propozim të ekspertëve u vendos që ligji i amnistisë t’i nënshtrohet procedurës së rregullt të miratimit të ligjeve, raporton Portalb.mk. Një tjetër ndryshim që u miratua dje nga Qeveria e Maqedonisë ndërlidhet…

Këto gjashtë deputetë të opozitës mund të humbasin statusin e deputetit
Maqedoni, Slider

Këto gjashtë deputetë të opozitës mund të humbasin statusin e deputetit

Komisioni parlamentar për çështje të rregullores dhe mandateve dhe imunitetit do të mbajë mbledhje sot pasdite, kur pritet që kryetari i Kuvendit, Talat Xhaferi të kthehet nga udhëtimi zyrtar, shkruan Libertas, transmeton Gazeta Express. Kërsto Mukovski, Sasho vasilevski, Johan Tarçullovski, Lupço Dimovski, Zhaklina Peshevska dhe Luben Arnaudov janë gjashtë deputetët për të cilët Gjykata kërkoi…

Ligji për Amnisti, mbi 600 të burgosur do të përfitojnë nga ky ligj
Maqedoni, Slider

Ligji për Amnisti, mbi 600 të burgosur do të përfitojnë nga ky ligj

Propozim-ligji për amnisti do të dërgohet në procedurë të rregullt, ndërsa afati për amnistim do të zbatohet për krimet e kryera deri më 20 shtator të këtij viti. Propozim –teksti mbrëmë kaloi në mbledhjen e qeverisë. Zëdhënësi i qeverisë, Mile Boshnjakovski, sot sqaroi se data është përcaktuar pas debatit publik dhe mendimeve te ekspertëve, përcjell…

Policia padit të riun për vjedhje të rënda në Strugë
Qyteti, Slider

Policia padit të riun për vjedhje të rënda në Strugë

Stacioni policor nga Struga ka ngritur padi penale ndaj një të riu nga Gostivari për shkak të ekzistencës së dyshimit se ka kryer pesë vepra të dënueshme në Strugë.Policia këto vepra i ka klasifikuar si tre vepra penale “vjedhje të rënda” dhe dy vepra penale “sekuestrim i një automjeti”. Personi i akuzuar në fillim të…

Spahiu: Ismail Qemaili gaboi, flamuri kuq e zi duhej të ngritet në Shkup për një Shqipëri të Madhe
Shqipëri, Slider

Spahiu: Ismail Qemaili gaboi, flamuri kuq e zi duhej të ngritet në Shkup për një Shqipëri të Madhe

Kreshnik Spahiu ka “goditur” në ditët më të shënuara për shqiptarët. Ndërkohë që në trojet shqiptare po festohet 28-29 Nentori, themeluesi i Aleancës Kuq e Zi, Kreshnik Spahiu shkruan se Ismail Qemali ka gabuar, transmeton Express. Sipas tij, flamuri shqiptar Kuq e Zi nuk duhej ngritur në Vlorë por në Shkup, për një Shqipëri të…

Me moton  Një Komb, Një Gjuhë, Një Flamur
Slider, Sport

Me moton Një Komb, Një Gjuhë, Një Flamur

Me moton Një Komb, Një Gjuhë, Një Flamur Dje, më 28 nëntor 2017, me rastin e festës së Flamurit, në Prishtinë, u mbajt edicioni i XVIII-të i Kampionatit Mbarëkombëtar në karate, nën patronazhin e Federatës së Karatesë së Kosovës. Në këtë Kampionat morën pjesë sportistë nga mbarë trojet shqiptare, siç janë Shqipëria, Kosova, Maqedonia, Mali…

Paraburgim edhe për Betmenin, ja me çfarë akuzash rëndohet ai
Maqedoni, Slider

Paraburgim edhe për Betmenin, ja me çfarë akuzash rëndohet ai

Bogdan Ilievski i njohur si Betmen që ishte një ndër organizatorët e protestave “Për Maqedoni të Përbashkët” mori 30-të paraburgim nga gjykata pas arrestimit të djeshëm, njofton Portalb.mk, transmeton Express. Ai është i akuzuar për “kërcënim të rendit juridik dhe sigurisë” sipas nenit 314 të Kodit Penal për ngjarjet në Kuvendin e Republikës së Maqedonisë…

Paraburgim edhe për Betmenin, ja me çfarë akuzash rëndohet ai
Maqedoni, Slider

Paraburgim edhe për Betmenin, ja me çfarë akuzash rëndohet ai

Bogdan Ilievski i njohur si Betmen që ishte një ndër organizatorët e protestave “Për Maqedoni të Përbashkët” mori 30-të paraburgim nga gjykata pas arrestimit të djeshëm, njofton Portalb.mk, transmeton Express. Ai është i akuzuar për “kërcënim të rendit juridik dhe sigurisë” sipas nenit 314 të Kodit Penal për ngjarjet në Kuvendin e Republikës së Maqedonisë…

1 606 607 608 609 610 789
Struga Ekspres