Slider

Maqedoni, Slider

Ngec propozim-ligji për përdorimin e gjuhëve në Maqedoni

Propozim-ligji për përdorimin e gjuhëve ka ngecur në leximin e parë. Shumica parlamentare pret që kryetari i Kuvendit Talat Xhaferi të vendos në rend të ditës vazhdimin e leximit të parë. Propozuesit janë të gatshëm të bëjnë edhe ndryshime eventuale në tekst. Jemi seriozisht të përgatitur për të ndërhyrë në përmirësimin e tekstit në drejtim…

Maqedoni, Slider

Fetai kërkoi që “bombat” të dëgjohen në seancë si dëshmi kundër Jankulloskës dhe Gruevskit

Prokurorja e Prokurorisë Speciale Publike (PSP), Fatime Fetani, në seancën e GJykatës së Apelit, në të cilën diskutohet për tetë biseda të përgjuara për prokurimin e “Mercedesit” të ish kryeministrit Nikolla Gruevksi, kërkon që gjykatësit t’ia pranojnë ankesën. Avokatët e ish ministres së MPB-së, Gordana Jankulloska dhe të zv/ministrit Gjoko Popovski, insistojnë që ankesa e…

Maqedoni, Slider

Qeveria e Maqedonisë vendosi, ja kush do të jetë Prokurori Publik, zëvendësi i Zvërlevskit

Në seancën e sotme, Qeveria e Republikës së Maqedonisë vendosi t’i propozojë Kuvendit të Republikës së Maqedonisë, të emërojë Ljubomir Joveskin, Prokuror Publik i Republikës së Maqedonisë. i është anëtar i Këshillit të Prokurorëve Publikë të Republikës së Maqedonisë. “Qeveria e Republikës së Maqedonisë e ka marrë këtë vendim, përveç në bazë të biografisë profesionale…

Bota, Slider

Zvicër: Diaspora në zi, humb jetën shqiptarja 19-vjeçare nga Maqedonia (FOTO)

Një aksident fatal ka ndodhur në rrugën „Hendschikerstrasse“ në Lenzburg të Kantonit Aargau. Mbrëmjen e së hënës, një pensionist zviceran 80-vjeçar, me veturën e vet e ka goditur pa frenuar fare shqiptaren nga Maqedonia, Elida Osmani (19). Vajza e re ka qenë duke kaluar nëpër vendkalimin e rregullt për këmbësorë, kur paprtimas e godet zvicerani…

Bota, Slider

Gjuha Shqipe e katërta në Zvicër

Ambasadori i Zvicrës në Shqipëri, Christof Graf deklaron se është rritur numri i shqiptarëve në Zvicër (300-400 mijë vetë) duke bërë që gjuha shqipe të jetë e 4-ta. Sa i përket shkembimeve tregtare ambasadori thekson se ato janë të ulëta dhe duhet bërë më shumë në këtë aspekt, pasi në Shqipëri janë vetëm 30 kompani…

Maqedoni, Slider

KSHZ jep detaje për rivotimin e së dielës në Çair

Zyrtarët e KSHZ-së japin detaje për procesin e rivotimit që do të bëhet të dielën më 12 nëntor, në vendvotimin 2901. Bëhet fjalë për vendvotim në kuadër të komunës së Çairit, gjegjësisht për votuesit që realizojnë të drejtën e votës në shkollën fillore “Idnina”, raporton Televizioni SHENJA. Këtu janë 719 qytetarë që do të votojnë…

Qyteti, Slider

Kush do t’a zëvendësojë Ramiz Merkon?

Kush do t’i trashëgojë Arben Taravarin në funksionin në Ministrinë e Shëndetësisë dhe Ramiz Merkon në funksionin e ministrit pa portofol të angazhuar për Investime të Huaja do të dihet deri në fund të javës, thonë për MIA-n nga Aleanca për Shqiptarët dhe BDI-ja. Nga Aleanca theksojnë se deri në fund të javës, organet e…

Gjendet një trup njeriu i shkatërruar
Maqedoni, Slider

Gjendet një trup njeriu i shkatërruar

Një trup njeriu në fazë të avancuar të shkatërrimit është gjetur në një pusetë kanalizimi në lagjen Sopishte të Shkupit. Siç informoi MPB, rasti është denoncuar në ora 12:30 në stacionin e policisë në Kisella Vodë. Trupi është gjetur gjatë kryerjes së punëve ndërtimore në lokalitetin “Qyteti i diellit” në fshatin Sopishte. Ekspertizë në vend…

Shëndetësi, Slider

Pija që ndihmon me kapsllëkun

Kapsllëku është një çështje e shpeshtë shëndetësore që shkaktohet nga faktorë të ndryshëm, duke përfshirë moshën, ushqyerjen jo të duhur, mungesën e aktivitetit fizik, marrjen e pamjaftueshme të ujit, mungesën e fibrave dhe të ngjashme. Për më tepër, kapsllëku mund të ndodhë si pasojë e ndonjë gjendje tjetër shëndetësore dhe në këtë rast duhet të…

1 562 563 564 565 566 658
Struga Ekspres