Slider

Flamuri shqiptar në ueb faqen e MPB-së, reagojnë nacionalistët maqedonas (FOTO)
Maqedoni, Slider

Flamuri shqiptar në ueb faqen e MPB-së, reagojnë nacionalistët maqedonas (FOTO)

Faqja zyrtare e Ministrisë së Punëve të Brendshme të Maqedonisë tani disa muaj funksionon në gjuhën shqipe Mirëpo së fundmi në këtë ueb faqe ka filluar të “valojë” edhe flamuri shqiptar. Nacionalistët maqedonas e kanë marrë si provokim vendosjen e flamurit shqiptar dhe janë paraqitur me reagime të ashpra në rrjetet sociale. “Kjo është në…

Maqedonia “vuan” për infermierë
Maqedoni, Slider

Maqedonia “vuan” për infermierë

Institucionet shëndetësore kanë kërcënim serioz për shkak të mungesës së punëtorëve shëndetësor. Rasti me Repartin e Hematologjisë të Klinikës për Sëmundje të Fëmijëve, i cili u mbyll vetëm një natë, pasi që mungojnë infermiere e ka kyçur alarmin. Tani është vendosur në funksion, megjithatë problemi disavjeçar nuk është zgjidhur. Drejtorja e Klinikës, dr. Stavriq në…

Sela: Jemi kundër emrit sllav të Maqedonisë
Maqedoni, Slider

Sela: Jemi kundër emrit sllav të Maqedonisë

Kryetari i Aleancës për Shqiptar Ziadin Sela, i shprehi shqetësimin ambasadorit të BE-së Samuel Zhbogar, në lidhje me negociatat që po bëhen për emrin, pa opozitën shqiptare, duke kërkuar që edhe partitë opozitare të jenë të kyçura në bisedime. Kryetari i ASH-së tha se eshte kundër sllavizmit të emrit. “Ne si Aleancë për Shqiptar, jemi…

Ja kur do të zëvendësohet tabela e emrit të ri të aeroportit të Shkupit
Maqedoni, Slider

Ja kur do të zëvendësohet tabela e emrit të ri të aeroportit të Shkupit

Procedura për riemërim të autostradës “Aleksandri i Madh” të Korridorit 10 dhe aeroportit “Aleksandri i Madh” në Shkup do të fillojë pas publikimit në NP “Gazeta Zyrtare” për vendimin që për këtë dedikim e solli Qeveria e Maqedonisë në seancën e djeshme. Nga Ndërmarrja publike për rrugë shtetërore (NPRRSH) shpjegojnë se pasi të publikohet vendimi,…

Duam zgjidhje për emrin, por jo me çdo kusht
Maqedoni, Slider

Duam zgjidhje për emrin, por jo me çdo kusht

Nuk shoh nevojë të ndryshimit të Kushtetutës, ka thënë sot kryeministri Zoran Zaev duke u përgjigjur në pyetjet e gazetarëve nëse rreth emrit bisedohet edhe për ndryshime eventuale kushtetuese. Ai ka përsëritur se zgjidhja për emrin patjetër të garantojë identitetin dhe dinjitetin në dyja anët dhe këtu nuk ka dilema. “Dhashë qëndrimin se për Qeverinë…

Borë në Strazhë dhe në Kodrën e Diellit
Maqedoni, Slider

Borë në Strazhë dhe në Kodrën e Diellit

Të reshura të dobëta të dëborës shënohen në Kodrën e Diellit dhe në vendkalimin malor Strazhë, por për momentin nuk paraqesin pengesë për zhvillimin e komunikacionit, informojnë nga NP Rrugët e Maqedonisë. Komunikacioni në rrugët shtetërore zhvillohet rrjedhshëm nëpër rrugë të lagështa në pjesët verilindore, veriperëndimore dhe jugperëndimore të shtetit. Në pjesët lindore dhe jugore…

Kapet strugani, autori i 6 grabitjeve në bankën e Strugës,Ohrit dhe Kërçovës
Maqedoni, Slider

Kapet strugani, autori i 6 grabitjeve në bankën e Strugës,Ohrit dhe Kërçovës

Stefan Dimoski zëdhënës I SPB-së në Ohër informon se dje rreth orës 14.00 në zyrën e degës së “Sparkasse” Bank në rrugën “Janko Mihajlovski” në Kërçovë, një person me anë të kërcënimit me armë bëri ka kryer një “grabitje”. Oficerët e policisë nga stacioni policor në Kërçovë menjëherë dolën në teren dhe për një kohë…

I thani rrobat brenda në shtëpi ? Ja përse është njëra ndër gjërat më të rrezikshme që mund ta bëni në shtëpinë tuaj
Maqedoni, Slider

I thani rrobat brenda në shtëpi ? Ja përse është njëra ndër gjërat më të rrezikshme që mund ta bëni në shtëpinë tuaj

Në lokalet në të cilat thahen rrobat e lara me detergjent dhe me zbutës është konstatuar numër i lartë i kimikateve të cilat janë të rrezikshme për shëndetin dhe të cilat madje mund të shkaktojnë edhe kancerin, ka treguar një hulumtim. Më saktë, është zbuluar që më shumë se 25 bashkime kimike, ndër të cilat…

1 478 479 480 481 482 840
Struga Ekspres