Slider

Struga Ekspres ju sjell pamjet nga atmosfera festive e ladorishtarëve në Zvicër (FOTO)
Qyteti, Slider

Struga Ekspres ju sjell pamjet nga atmosfera festive e ladorishtarëve në Zvicër (FOTO)

Ja festa e Ladorishtarëve sonte në Cyrih të Zvicrës e organizuaar shoqata e mërgimtarëve të Ladorishtit në Zvicër. Kjo shoqatë organizon prej 35 vjetësh manifestime kulturore dhe me karakter humanitar, duke qënë kështu një shembull i mrekullueshëm i dashurisë për vendlindjen. Këtë vit ky spektakël vjen nën udhëheqjen artistike të Teatrit Poshka, me pjesëmarrjen e…

Skandal: Ja si humbën jetën dy të sëmurë nga Struga me kancer shkaku i “mjekut” mashtrues
Qyteti, Slider

Skandal: Ja si humbën jetën dy të sëmurë nga Struga me kancer shkaku i “mjekut” mashtrues

Historia e dy familjeve nga Struga që humbën të afërmit e tyre, pasi hoqën dorë nga kurat mjekësore dhe përdorën “ilacet” e mjekut popullor. Shpresa për shërimin e njerëzve më të dashur nga sëmundje të pashërueshme, të detyron të besosh ekstremisht e t’i drejtohesh të ashtuquajturve mjekë popullorë. Kështu ka ndodhur me disa familje nga…

Ja sa analfabet ka në Strugë (tabela)
Qyteti, Slider

Ja sa analfabet ka në Strugë (tabela)

Analfabetizmi ka kohë që është shndërruar si problem edhe në Maqedoni. Në shekullin 21, të flasësh për analfabetizëm, është vërtetë e çuditshme. Por, sipas të dhënave zyrtare të Entit Shtetëror për Statistikë të Republikës së Maqedonisë, që janë të vjetra që nga regjistrimi i vitit 2002, tek ne ka 1.693.044 qytetarë të shkolluar dhe 635.562…

Misteri i “Vrimës Blu”
Bota, Slider

Misteri i “Vrimës Blu”

Ato janë përshkruar fillimisht nga gjeologët, por kanë qenë disa zhytës që patën mundësinë të ekplorojnë një vrimë misterioze në një nga sistemet më të mëdha të koraleve në botë. “Vrima Blu” ndodhet 200 kilometra larg një ishulli në verilindje të Australisë. Edhe pse dihet akoma shumë pak për të, eksplorimet e para sugjerojnë që…

Bekim Jashari në Zajaz: Ali vëlla, jemi në rrugë të mbarë
Maqedoni, Slider

Bekim Jashari në Zajaz: Ali vëlla, jemi në rrugë të mbarë

Në Zajaz të Kërçovës, është mbajtur ceremonia e rivarrimit të 280 mbetjeve mortore nga varrezat masive në këtë anë, të martirëve që nga Luftërat ballkanike e deri pas Luftës së Dytë botërore. Në këtë ceremoni të rivarrimit, mori pjesë edhe Kryetari i Komunës së Skënderajt, Bekim Jashari dhe Kryetari i Komunës së Drenasit, Ramiz Lladrovci….

Ahmeti: Populli shqiptar nuk shfaroset asnjëherë
Maqedoni, Slider

Ahmeti: Populli shqiptar nuk shfaroset asnjëherë

Lideri i BDI Ali Ahmeti në fjalimin e tij para të pranishmëve në ceremoninë e rivarrimit të trupave të vrarë gjatë viteve 1913, ka pohuar se ai dhe subjekti i tij politik vazhdon të insiston që të hartohet një rezolutë e përbashkët që do ta dënon këtë gjenocid, njofton medial. “104 vjet më parë, gjenocidi…

K. K “Drini” në turneun Ndërkombëtar në karate për nder të Komandantit Legjendar “Adem Jashari” (FOTO)
Qyteti, Slider

K. K “Drini” në turneun Ndërkombëtar në karate për nder të Komandantit Legjendar “Adem Jashari” (FOTO)

K. K “Drini” në turneun Ndërkombëtar në karate për nder të Komandantit Legjendar “Adem Jashari” i cili u zhvillua sot (18.11.2017) në pallatin e sportit në Prishtinë, nën organizimin e shkëlqyer nga Federata e Karatesë së Kosovës. Në këtë eveninent të rëndësishëm, me pjesmarrjen e tyre e nderuan edhe vëllau i Ademit, Rifat Jashari me…

1 1,124 1,125 1,126 1,127 1,128 1,265
Struga Ekspres