Slider

Opinion, Slider

Lëvizja e dhjetorit 1990 ishte skenari i Sigurimit të Shtetit

Lëvizja studentore e dhjetorit 1990 ishte skenari i Sigurimit të Shtetit që e shpëtoi diktaturën komuniste nga shpërbërja e turpshme Në Shqipëri pluralizmi politik erdhi si një skenar i konceptuar nga Komiteti Qendror i PPSH dhe Sigurimi i Shtetit, i zbatuar prej këtij të fundit. Në 1989-1990 përshpejtimi befasisht i procesit tëndryshimeve politike në vendet…

Kulturë, Slider

40 VJET PA AKTORIN NAIM FRASHERI

40 vjet pa aktorin Naim Frasheri . Nderim dhe respekt per figuren e tij. Naim Frashëri lindi në Leskovik më 15 gusht të vitit 1923 dhe vdiq më 18 shkurt të vitit 1975, ishte aktor i njohur shqiptar. Karrierën profesionale si aktor e filloi në fillim të vitit 1945, por dashuria për teatrin i lindi…

Shëndetësi, Slider

PSE FEMRAT QAJNE ME SHUME?

Pse femrat qajnë më shumë? Femrat janë ato që qajnë më shumë se meshkujt dhe më gjatë se ta, një sterotip që ekzistonte prej kohësh tashmë është i mbështetur dhe në fakte shkencore. Sipas një studimi të kryer është vertetuar se femrat janë më qaramane se meshkujt, ajo që ndikon në këtë fakt është prania…

Slider, Sport

FITON REAL MADRID,PORTO BARAZON

Real Madrid tregohet kocke e forte duke fituar me rezultatin e paster Schalke 04 0 –  2Real Madrid. Keta te fundit jane shume prane kualifikimit per ne cerek finale.Golat per Realin u shenuan nga Cristiano Ronaldo ne minuten e 26 dhe marcelo ne minuten e 79. Ndersa perballja tjeter ,Basel 1 -1 Porto. Porto barazoi…

Rajoni, Slider

DJALI I KRIMINELIT FAMEKEQ NE PROFILIN E TIJ…

Del ne skene djali i kriminelit famekeq,Arkan Djali i Arkanit, njërit ndër kriminelët më të mëdhenj të Serbisë, Vojin Raznatoviç ka dal me një deklaratë interesante ndaj shtetit ku jeton ai. Ai ka thënë se në Serbi ndodhin shumë gjëra duke përmendur, mafinë, krimin, korrupsionin. Raznatovic, nëpërmjet një postimi në rrjetin social “Facebook”, ka përmendur…

Qyteti, Slider

STRUGE:JO URREJTJES

Rinia i kundërvihet retorikës së urrejtjes me vallëzim Strugë, 18 shkurt Disa të rinjë, djem e vajza, në kuadër të projektit të Institutit për media në Maqedoni me mbështetjen e ambasadës së Britanisë së Madhe dhe komunës së Strugës, në qendër të Strugës, tek ura kryesore, në kuadër të aktivitetit dhe realizimit të projektit “Me…

Slider, Sport

REAL DHE BASEL NE EPERSI

Mbaruan pjeset e para te dy perballjeve,Schalke 04 0 -1 Real Madrid, Cristiano Ronaldo shenon ne porten e kundershtarit ne minuten e 26,dhe Basel 1 –  0 Porto, Derlis Gonzalez shenon ne porten e Portos ne minuten e 11. Por asgje nuk ka mbaruar akoma,mos harrojme se na presin dhe 45 minuta emocione pas 15 minutash pushim…

Slider, Sport

PERBALLJET E RADHES…

Schalke 04 – Real Madrid dhe Basel -Porto,do te jene sonte dy perballjet e radhes ne ligen me te ndjekur ne bote,ligen e kampioneve.Ndeshja qe pritet me shume interes nga adhuruesit e futbollit eshte perballja ndermjet dy ekipeve Schalke – Real Madrid.Por nuk duhet lene anash dhe perballja tjeter Basel-Porto,kjo e dyta eshte favorite ne…

Qyteti, Slider

SHTYHET KUVENDI I BDI-SE NE STRUGE?

Sipas nje burimi te afert me strukturen e BDI-se,dega Struge,Kuvendi zgjedhor nuk do te zhvillohet diten e shtune Sipas burimit ne fjale qe eshte dhe  njohes i mire i situates brenda partiake ne BDI,dega ne Struge,”Struga Ekspres”meson se Kuvendi zgjedhor i BDI-se ne degen e Struges nuk do te zhvillohet diten e shtune por me…

Bota, Slider

TURQI-DEPUTETET RRIHEN KEQ

Rrihen keq deputetet ne parlamentin e Turqise.Ata e goditen njeri tjetrin me cekan ne koke. Pesë deputetët turq janë lënduar sot gjatë rrahjes që ka ndodhur në Parlamentin e Turqisë. Siç njoftojnë medie turke, gjatë rrahjes kanë fluturuar karrige, e deputetët njëri-tjetrin e goditnin me çekanë dhe me zilet me të cilat gjatë mbledhjeve shërbehet…

1 1,079 1,080 1,081 1,082 1,083 1,093
Struga Ekspres