Shëndetësi

Shëndetësi, Slider

Hudhra, ilaçi i shëndetit tonë

Hudhra është përdorur shumë dekada më parë, dhe është përdorur nga të gjitha moshat. Pavarësisht erës jo të këndëshme sërish ajo mbetet një ushqim ilaç për shëndetin tonë. Studimet e kryera sugjerojnë se hudhra luan një rol efektiv kundër presionit të lartë të gjakut, sëmundjeve kardiovaskulare, kolesterolit si dhe disa llojeve të tjera të sëmundjeve….

Shëndetësi, Slider

Dobite e farave te lulediellit

Hani fara sa me shume,do jeni me te shendetshem Farat e lulediellit janë burim i shkëlqyeshëm i vitaminave B1, B5 dhe E. Vitamina E është shumë e rëndësishme pasi që vepron si një antioksidant në trupin tonë dhe lufton radikalët e lirë. Vitamina E konsiderohet si një vitaminë kundër plakjes dhe shton imunitetin. Më së…

Shëndetësi, Slider, Uncategorized

KISHTE 360 KG,TANI KA 90 KG

GRUAJA NGA 360 KG QE MBANTE MBI SUPE, HUMBI 270 NE PAK KOHE Rosales vendosi që bëj një rikthim në jetë dhe që nga viti 2011 ajo filloi të fitojë shumë peshë, ku arriti në 360kg. Ajo humbi shumicën e peshës së saj me 11 operacione, duke përfshirë një procedurë shtesë për heqjen e mishit…

Shëndetësi, Slider

Harroni ilaçet,mendimet pozitive sherojne dhimbjet

VETEM MENDIMET POZITIVE SHEROJNE DHIMBJET Sipas një studimi të menduarit në mënyrë pozitive mund të lehtësojë dhimbjet fizike. Vetëm pesë minuta terapi me mendime të bukura e optimiste mund të reduktojë dhimbjet deri në 60%. 34 vullnetarë kanë marrë pjesë në një provë ku iu është injektuar një dhimbje e ngjashme me eksperiencën e djegies….

Shëndetësi, Slider

THUANI JO SEMUNDJES SE VESHKAVE

Për parandalimin e sëmundjeve të veshkave duhet të bëni rregullisht aktivitet fizik. Marrja me aktivitet fizik në mënyrë të moderuar të paktën 30 minuta në ditë në pesë ditë të javës. Aktiviteti fizik zhvillohet duke ecur me ritëm mesatar, duke vrapuar, duke lëvizur me biçikletë, etj. Aktiviteti fizik është i rëndësishëm për funksionin e veshkave,…

Shëndetësi, Slider

DONI TE HUMBISNI 9 KG NE MUAJ?

DONI TE HUMBISNI 9 KG NE MUAJ?JA ZGJIDHJA PER TE LARGUAR KILOGRAMET E TEPERTA NE TRUPIN TUAJ E krijuar në vitin 1939, dieta e orizit ka pasur shumë raste suksesi, pasi lidhet me një regjim disintoksikues, i cili pavarësisht emrit, ka të bëjë vetëm me konsumin e orizit, por edhe të produkteve të tjera ushqimore….

Shëndetësi, Slider

JA CILAT JANE TE MIRAT E KAFESE

Kafeja për shumë njerëz është bërë rutina më e domosdoshme. Shumë persona nuk mund të vazhdojnë ditën pa pirë kafen e mëngjesit. Përveç varësisë që bën tek njerëzit kafeja ka dobi shumë të rëndësishme në organizmin e njeriut. Ja disa nga dobitë e kafesë: Antioksiduesit. Kafeja është e mbushur me antioksidues sikur acidi klorogjenik dhe…

Shëndetësi, Slider

JA TE MIRAT E PESHKUT

Nese doni te keni nje kujtese te mire,perdorni peshkun me shume Të hash çdo lloj peshku një herë në javë të bën mirë për shëndetin e trurit, ka zbuluar një studim i fundit. Ekspertët më parë kanë thënë se efekti anti-oksidant i omega-3 i acideve yndyrore – gjenden në sasi të larta në peshk, fara,…

Shëndetësi, Slider

PSE FEMRAT QAJNE ME SHUME?

Pse femrat qajnë më shumë? Femrat janë ato që qajnë më shumë se meshkujt dhe më gjatë se ta, një sterotip që ekzistonte prej kohësh tashmë është i mbështetur dhe në fakte shkencore. Sipas një studimi të kryer është vertetuar se femrat janë më qaramane se meshkujt, ajo që ndikon në këtë fakt është prania…

Shëndetësi, Slider

OBJEKTI ME I PISTE

  Karrocat e supermarketeve janë ndër objektet më të pista që ne kemi kontakt me to. Sipas një studimi shkencor i Universitetit të Arizonës, në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, në një testim që bëri me 85 ekzemplarë dhe rezultatet ishin shokuese. Nga studimi rezultoi se 72% e karrocave rezultuan pozitive për bakteret e ndodhura…

1 83 84 85 86
Struga Ekspres