Shëndetësi

Shëndetësi, Slider

Ky është ilaçi më i mirë për dhimbjen e fytit që j’ua liron menjëherë

Metoda që prezantojmë më poshtë do ju ndihmojë të kaloni shpejt dhimbjet e fytit me përbërës tërësisht natyralë Mjaltë dhe qumësht Përbërësit: 1 gotë qumësht 1 lugë mjaltë ½ lugë kafe kanellë ¼ lugë kafe piper Përgatitja: Merrni një gotë me qumësht dhe brenda shtoni mjaltin, kanellën, piperin. Konsumojeni në gllënjka të vogla. Prania e…

Shëndetësi, Slider

Këtë mos e bëni kurrë gjatë prerjes së thonjve

Për shumicën prej nesh, kujdesi ndaj thonjve është sinonim i ruajtjes së bukurisë së tyre estetike. Thonjtë e shkurtuar janë më të mirë për shëndetin dhe bakteret e mikrobet vështirë se mund të fshihen aty, ku zakonisht e bëjnë. Nëse rreth thonjve po ju formohet një shtresë e verdhë, e gjitha çfarë duhet të bëni…

Shëndetësi, Slider

Dieta e deshtuar? Ja pse kilet kthehen perseri?

Secili prej nesh ka provuar te humbase disa kile me ane te nje diete te caktuar, sikurse heret e vone shtimi ne peshe mund te rikthehet serish. Tashme eshte gjendur arsyeja e pyetjes sone te perdithsme, pse ndodh kjo? Behet fjale per nje sindrome e cila zhvillohet pas dietes, nje mekanizem mbrojtes i koordinuar mes…

Shëndetësi, Slider

A e dëmtojnë mediat sociale shëndetin mendor?

Sot, mediat sociale iktojnë mënyrën se si ndërveprojmë me miqtë, lexojmë lajmet dhe jetojmë përditë. Por ky ekspozim i përditshëm mund të ketë një pasojë mbi psikikën e njeriut, thonë studimet. Ata më të fundit kanë lidhur përdorimin më të shpeshtë të Facebookut me një shëndet mendor dhe fizik më të dobët, plus rënie të…

Shëndetësi, Slider

Këto janë sëmundjet që shëron ftoi

Dobitë ushqyese dhe mjekësore të ftoit për njeriun ende nuk janë të studiuara mirë por, nga të dhënat e deritanishme të shkencës del në pah se ftoi në dallim nga molla dhe dardha ka disa përparësi në drejtime të ndryshme. Ndonëse cilësohet si një frut me pak kalori, përmban antioksidantë poli-fenolike jetike. Lëndët catechin dhe…

Shëndetësi, Slider

Ja si të largoni thartirën në lukth

Gjetja e shkaktarit të aciditetit është çelësi i shërimit të tij. Ky acid shkon deri në ezofag dhe shkakton ndezje dhe iritim, gjë që mund të zvogëlojë madhësinë e rajonit të ezofagut. Të ngjirurit e zërit, të kollat, të vjellurat, asma, dhëmbët e prishur janë disa nga simptomat e aciditetit. Nga kjo gjendje rrezikoheni të…

1 66 67 68 69 70 72
Struga Ekspres