Shëndetësi

Zbulohet ilaçi që do t’u sjell lehtësi miliona personave që vuajnë nga migrena
Shëndetësi, Slider

Zbulohet ilaçi që do t’u sjell lehtësi miliona personave që vuajnë nga migrena

Një ilaç i ri besohet se do t’ua largojë dhimbjet miliona njerëzve që vuajnë nga migrena. Hulumtuesit e kanë vlerësuar lart ilaçin, të quajtur erenumab, dhe kanë thënë se është zbulimi më i madh deri tani kundër dhimbjeve të migrenës, transmeton Telegrafi. Në eksperimentet e kryera në spital, pacientët me migrenë të trajtuar me këtë…

Sa duhet të jetë diferenca në moshë mes çiftit që lidhja të zgjatë përgjithmonë?
Shëndetësi, Slider

Sa duhet të jetë diferenca në moshë mes çiftit që lidhja të zgjatë përgjithmonë?

Thonë se dashuria s’ka çmim, por a mund të ketë dashuria një diferencë ideale të moshës? Shkencëtarët bëjnë të ditur se diferenca në moshë mes dy njerëzve në lidhje ka efekte dramatike në suksesin e martesës, transmeton Telegrafi. Këtë e thonë dy profesorë nga Atlanta, të cilët e kanë studiuar këtë çështje për vite të…

E tmerrshme çka i bëjnë kufjet veshit tuaj
Shëndetësi, Slider

E tmerrshme çka i bëjnë kufjet veshit tuaj

Për çdo njeri që e do muzikën, natyrisht se kufjet janë pjesë e rëndësishme e jetës së tyre. Megjithatë, rrallë herë njerëzit mendojnë se kufjet mbulohen nga një sipërfaqe me të cilën ne vihemi në kontakt gjithmonë. Në këtë sipërfaqe rriten bakteriet të cilat janë unike, dhe ndarja me miqtë i shton shumë ato, shkruan…

Asnjëherë mos u blini fëmijëve këto sandale, ja pse
Shëndetësi, Slider

Asnjëherë mos u blini fëmijëve këto sandale, ja pse

Një hulumtim i fundit shkencor në Gjermani ka zbuluar sandalet e bëra nga materiale plastike mund të jenë shkaktari i disa llojeve të kancerit. Arsyeja për këtë është se materialet e plastikës përmbajnë përbërës kancerogjen. Ata për këtë hulumtim i kanë testuar dhjetë sandale të bëra nga materiale të plastikës dhe kanë zbuluar se sandalet…

Ky është ritmi ideal i zemrës për moshën që keni
Shëndetësi, Slider

Ky është ritmi ideal i zemrës për moshën që keni

Ritmi i zemrës është numri i rrahjes së zemrës në minutë. Ju mund të matni atë ndërsa jeni në pushim (të quajtur “pushimi i zemrës”) dhe gjatë ushtrimit (të quajtur “frekuenca e zemrës”).Shpesh herë matja e ritmit të zemrës bëhet me aparate automatike ose në mënyrë manuale. Më poshtë keni të shënuar ritmet ideale të…

Ja sa qytetar të Maqedonisë vaksinohen kundër gripit
Shëndetësi, Slider

Ja sa qytetar të Maqedonisë vaksinohen kundër gripit

Në të gjitha shërbimet epidemiologjike të QSHP/NJR vaksinimi filloi më 17 tetor, ndërsa këtë sezon në dispozicion ka 27.997 të vaksinave kundër gripit sezonal – influvac. Sipas të dhënave të deritanishme të marra nga QSHP/NJR në vendin tonë deri në fund të javës së 46 janë vaksinuar gjithsej 27.990 persona, ose janë shpenzuar 99,9% nga…

Kjo bimë ndërpret gërhitjen!
Shëndetësi, Slider

Kjo bimë ndërpret gërhitjen!

Nuk ka asgjë më të tmerrshme sesa kur partneri ynë në gjumin më të thellë dhe më të ëmbël na zgjon me gërhitje. Shumica e çifteve kanë problem me gërhitjen, mirëpo edhe me pakënaqësinë e partnerit i cili për këtë shkak nuk mund të fle gjumë. Fatmirësisht shkencëtarët konstatojnë që me vendosjen e thjeshtë të…

1 60 61 62 63 64 77
Struga Ekspres