Shëndetësi

Kasapët në alarm: Po hani mish me tumor (FOTO)
Shëndetësi, Slider

Kasapët në alarm: Po hani mish me tumor (FOTO)

Këto imazhe po bëjnë xhiron e rrjetit dhe kanë tronditur konsumatorët e mishit. Dy punëtorë me eksperiencë kanë pranuar shitjen e mishit që ka qenë i mbushur me tumore. Në një postim viral në Twitter ata kanë paralajmëruar publikun britanik, por jo vetëm. Ata thonë se tumoret janë prerë nga mishi para se ai të…

Zvicra do të prodhojë ilaçin natyral sipas sures Jusuf që rikthen shikimin deri në 99%
Shëndetësi, Slider

Zvicra do të prodhojë ilaçin natyral sipas sures Jusuf që rikthen shikimin deri në 99%

Në të ardhmen, një kompani farmaceutike zvicerane do të fillojë prodhimin e ilaçit të quajtur ” Kura Kur’anore”. Ky medikament u zbulua nga Abdul Basit Mohammed dhe pretendohet të rivendosë vizionin deri në 99 përqind. Ai pohon se ky ilaç u gjet në librin e shenjtë islamik të Sures Jusuf, vargu 84, përcjellë Struga Ekspres….

Kur është femra tepër e moshuar për lindje?
Shëndetësi, Slider

Kur është femra tepër e moshuar për lindje?

Edhe pse studimet tregojnë se femrat në dekadën e katërt të moshës së tyre janë më të përgatitura financiarisht, psikikisht dhe në aspekt shoqëror për t’u bërë nënë, megjithatë me kalimin e moshës mundësia për të mbetur shtatzënë zvogëlohet. Shtatzënia pas moshës 35-vjeçare arrihet shumë më vështirë për shkak të ovulacionit të pasigurt, mirëpo pasi…

Nuk keni gjumë? Bëjeni këtë menjëherë!
Shëndetësi, Slider

Nuk keni gjumë? Bëjeni këtë menjëherë!

Nëse keni ankth ose jeni të stresuar para ndonjë eventi të rëndësishëm, të biesh për të fjetur dhe të flesh mund të jetë me të vërtetë një problem i madh. Provojeni këtë për t’i qetësuar nervat dhe për të pushuar pak më shumë. Kjo teknikë quhet “metoda 4-7-8”. Kjo është ajo çfarë duhet të bëni:…

Nëse urina juaj ka këtë ngjyrë, urgjent tek mjeku
Shëndetësi, Slider

Nëse urina juaj ka këtë ngjyrë, urgjent tek mjeku

Nëse e vëreni se urina ka ngjyrë më të errët se zakonisht, si p.sh. të portokalltë apo ngjyrë kafe, mund të jetë shenjë e dëmtimit të mëlçisë. Sidoqoftë, duhet të dini se ngjyra më mbyllët e urinës mund të shkaktohet edhe nga faktorë tjerë, si efektet anësore të antibiotikëve, infeksionet në traktin e urinës, mungesë…

Mos përdorni telefonin mobil mbi 30 minuta në ditë
Shëndetësi, Slider

Mos përdorni telefonin mobil mbi 30 minuta në ditë

Njerëzit të cilët përdorin telefonat mobilë intensivisht duket se kanë më tepër rrezik në zhvillimin e disa tipave të kancerit të trurit, thonë shkencëtarët francezë, ndërsa iu përgjigjen pyetjeve për sigurinë e telefonit. Personat të cilët përdorin telefonat mobilë më shumë se 15 orë në javë (30 minuta në ditë për një periudhë mesatarisht 5-vjeçare…

Gabimisht e zieni orizin: Ja se si duhet të zihet!
Shëndetësi, Slider

Gabimisht e zieni orizin: Ja se si duhet të zihet!

Zierja e orizit tingëllon si një ndër punët më të zakonshme, të cilat mund t’i bëni në kuzhinë, mirëpo, në realitet, orizin rrallëkush di vërtet ta ziejë mirë. Ose është tepër i thatë ose tepër kërcëllues, disave gjithmonë u ngjitet për tenxhere, të tjerët e zien aq shumë sa më nuk ngjason në oriz. Teknika…

1 50 51 52 53 54 72
Struga Ekspres