Shëndetësi

Mos përdorni telefonin mobil mbi 30 minuta në ditë
Shëndetësi, Slider

Mos përdorni telefonin mobil mbi 30 minuta në ditë

Njerëzit të cilët përdorin telefonat mobilë intensivisht duket se kanë më tepër rrezik në zhvillimin e disa tipave të kancerit të trurit, thonë shkencëtarët francezë, ndërsa iu përgjigjen pyetjeve për sigurinë e telefonit. Personat të cilët përdorin telefonat mobilë më shumë se 15 orë në javë (30 minuta në ditë për një periudhë mesatarisht 5-vjeçare…

Gabimisht e zieni orizin: Ja se si duhet të zihet!
Shëndetësi, Slider

Gabimisht e zieni orizin: Ja se si duhet të zihet!

Zierja e orizit tingëllon si një ndër punët më të zakonshme, të cilat mund t’i bëni në kuzhinë, mirëpo, në realitet, orizin rrallëkush di vërtet ta ziejë mirë. Ose është tepër i thatë ose tepër kërcëllues, disave gjithmonë u ngjitet për tenxhere, të tjerët e zien aq shumë sa më nuk ngjason në oriz. Teknika…

Supa që është më e fuqishme se antibiotikët
Shëndetësi, Slider

Supa që është më e fuqishme se antibiotikët

Kjo supë që po ju sjellim më poshtë përpos që është e shijshme, do të ju ndihmojë që të tejkaloni infeksionet e veshit, ftohjet, gripet dhe shumë probleme të tjera shëndetësore. Supa me trumzë, qepë të kuqe dhe hudhër do të ju ndihmojë që të përballoni ftohjet dhe gripet ashtu si edhe të gjitha sëmundjet…

Paralajmërimi i mjekëve: Mos e pastroni kurrë fëmijën tuaj me faculeta të lagura
Shëndetësi, Slider

Paralajmërimi i mjekëve: Mos e pastroni kurrë fëmijën tuaj me faculeta të lagura

Pallomat e lagura gjenden në kuzhinën apo çantën e shumicës nga nënat, kështu, si rezultat i kësaj, edhe pastrimi i ndonjë pjese të trupit të foshnjës është mjaft prezent. Por, hulumtimet e fundit tregojnë se pallomat e lagura janë të rrezikshme për shëndetin e fëmijës, pasi që në vetë përmbajnë një komponent kimik, i njohur…

Kurrë nuk e kisha menduar se ishte e mundur të humbja 20 kg! Ja se si arrita të humb peshë me limona të zier
Shëndetësi, Slider

Kurrë nuk e kisha menduar se ishte e mundur të humbja 20 kg! Ja se si arrita të humb peshë me limona të zier

Njerëzit zakonisht e fillojnë ditën me një filxhan kafe të nxehtë. Të tjerët pijnë lëngje freskuese natyrale ose diçka të ftohtë si sode. A keni dëgjuar se çfarë mund të bëjë limoni i zier për shëndetin tuaj dhe më e rëndësishmja për peshën tuaj? Po ju paraqesim një pije shumë ushqyese dhe ju duhet ta…

Si mund ta kuptoni nëse jeni shtatzënë, përdoreni sheqerin në këtë mënyrë dhe ju tregon saktë
Shëndetësi, Slider

Si mund ta kuptoni nëse jeni shtatzënë, përdoreni sheqerin në këtë mënyrë dhe ju tregon saktë

Njëra ndër fazat më të rëndësishme të jetës së një gruaje është edhe periudha e shtatzënisë. Ndërsa hapi i parë për të hyrë në këtë fazë është testi i shtatzënisë, i cili vërteton dyshimet e një gruaje nëse është apo jo shtatzënë. Njëri ndër testet më interesante është edhe nëpërmjet sheqerit, të cilin test mund…

Këshillat e mjekëve kur digjet goja prej ushqimeve
Shëndetësi, Slider

Këshillat e mjekëve kur digjet goja prej ushqimeve

Tani që i ftohti ka ardhur, shumë prej nesh mund të bien “pre” e ushqimeve të nxehta. Të sapo dala nga furra, ushqimet bëhen akoma dhe më shumë tërheqëse, por kjo është shumë e dëmshme për shëndetin e gojës. Çdo pjatë supe, salcat pikante apo çdo lloj ushqimi tjetër i nxehtë mund të jetë rrezik…

Marrja e shumë proteinave mund të jetë fatale, madje edhe vdekjeprurëse
Shëndetësi, Slider

Marrja e shumë proteinave mund të jetë fatale, madje edhe vdekjeprurëse

Marrja e tepërt e proteinave për të ndërtuar muskuj të fuqishëm gjatë ushtrimeve në palestra mund të jetë vdekjeprurëse. Raste të tilla janë regjistruar sivjet në Britani të Madhe, gjë e cila ka shtyrë ekspertët e medicinës të paralajmërojnë për rrezikun që sjell përdorimi i proteinave. Daniel Fenton nga Klinika e Mjekëve në Londër thotë…

1 47 48 49 50 51 69
Struga Ekspres