Rajoni

Kampioni nga Veleshta Besmir Bojku i’a shkund rrjetën Sileksit në Kratovë (FOTO)
Qyteti, Rajoni, Sport

Kampioni nga Veleshta Besmir Bojku i’a shkund rrjetën Sileksit në Kratovë (FOTO)

Shkëndija fiton 1:3 transfertën me Sileksin në Kratovë. Hasani, Bojku dhe Wakili shënuan golat për fitoren e 26-të sezonale. Kur vendasit lëshuan mundësi të barazojnë, djemtë e trajnerit Osmani rimorrën kontrollin e lojës, ndërsa një minutë para pushimit Besmir Bojku me goditje precize nga jashtë zonës çon rezultatin në 0:2.Ndeshja perfundoi 1:3 ku golin e…

Ndryshojnë rregullat e Schengen, duhet aplikuar për të kaluar kufirin
Rajoni, Slider

Ndryshojnë rregullat e Schengen, duhet aplikuar për të kaluar kufirin

Ambasadorët e Bashkimit Evropian konfirmuan të mërkurën një marrëveshje të arritur më parë mes presidencës së Këshillit dhe përfaqësuesve të Parlamentit Evropian mbi propozimin për një sistem informacioni dhe autorizimi të udhëtimeve evropiane ose ndryshe ETIAS. “Marrëveshja e të mërkurës është një tjetër hap i rëndësishëm në mbrojtjen e kufijve të jashtëm të BE. Duke…

Ja me sa para i blejnë serbët femrat shqiptare
Rajoni, Slider

Ja me sa para i blejnë serbët femrat shqiptare

Të pamartuarit serbë japin para për t’u martuar me vajza nga Shqipëria. Shqiptaret i preferojnë për shkak se janë vyeshme e besnike. Martesa e Zorana Tomiqit kohë më parë ka qenë lajm dite. U njoh me bashkëshorten e vet në një fshat afër Shkodrës , u dashuruan në shikim të parë dhe u kurorëzuan pas…

Djali ther babanë me thikë në qendër të Beogradit
Rajoni, Slider

Djali ther babanë me thikë në qendër të Beogradit

Në kryeqytetin e Serbisë pasditen e sotme ka ndodhur një krim, në të cilin djali e ka therur babanë e vet, ka konfirmuar MPB-ja serbe për agjencinë Tanjug. Burime jozyrtare të mediave serbe njoftojnë se vrasja ka ndodhur në banesën familjare në rrugën “Resavska” në qendër të Beogradit, ndërsa viktima është identifikuar si Branimir Ljumoviq…

Ja sa shqiptar jetojnë në Zvicër
Rajoni, Slider

Ja sa shqiptar jetojnë në Zvicër

Zvicra publikon statistikat, tregohet se sa të huaj jetojnë në këtë vend – përfshirë edhe shtetasit e Kosovës (Foto) Trendi i migrimit të të huajve në Zvicër, në veçanti i atyre nga vendet e BE-së dhe EFTA-s është në rënie. Siç tregon një statistikë e publikuar të hënën nga SEM (Sekretariati Shtetëror për Migracion) gjatë…

A keni dëgjuar për fshatin shqiptar “Maqedonce” ? (FOTO)
Rajoni, Slider

A keni dëgjuar për fshatin shqiptar “Maqedonce” ? (FOTO)

Në 140 vjetorin e dëbimit të shqiptarëve nga Sanxhaku i Nishit, kujtojmë rezistencën, sakrificën dhe vuajtjet e popullatës shqiptare të 720 fshatrave të boshatisura. Ndër këto fshatra ishte dhe fshati Maqedonc i rajonit të Jabllanicës së Goĺlakut (Sanxhaku i Nishit). Fshati Maqedonc ishte i banuar tërësisht nga popullata shqiptare, kryesisht të fisit Krasniq. Rezistenca e…

1 5 6 7 8 9 11
Struga Ekspres