Rajoni

Ja pse turqit i quajnë “arnaut” shqiptarët!
Rajoni, Slider

Ja pse turqit i quajnë “arnaut” shqiptarët!

Shumë prej nesh kemi dëgjuar ose kemi qenë prezent që shqiptarët i quajnë arnaut. Por të pakët janë ata njerëz që e dine kuptimin dhe historinë e kësaj fjale madje ka dhe nga ata që e keqkuptojnë ose e marrin për fyerje. “Nga 27 kombet që jetonin në Perandorinë Osmane, në krye të tyre dhe…

Video-dëshmi tronditëse: Millosheviqi është gjallë
Rajoni, Slider

Video-dëshmi tronditëse: Millosheviqi është gjallë

Dyshimi se diktatori Milosheviq pas “vdekjes” ende është gjallë dita ditës shtohet. Sidomos pas asaj se në trupin e tij u gjet një drogë që shkakton një gjendje hutimi të përgjithshëm, e cila i kishte shkaktuar “vdekjen e përkohshme”. Veç kësaj, të vërtetës më shumë i afrohet edhe fakti se askush nuk do të zhvarrosë…

Tragjedi: Mbytet në ujë 21 vjeçari Burhan Latifi (FOTO)
Rajoni, Slider

Tragjedi: Mbytet në ujë 21 vjeçari Burhan Latifi (FOTO)

Ka ndërruar jetë Burhan Latifi, 21 vjeçar nga Haraçina me prejardhje nga fshati Mojancë. Ai ka qenë për pushime në Greqi,kurse ka humbur jetën deri sa ka qenë në ujë duke notuar, transmeton Gazeta Lajm. Burhani ka qenë djali i vetëm në familje dhe ka vetëm edhe një motër. Burhani i takon familjes së dëshmorit…

Mërgimtarë kujdes nëpër Serbi, mos i harroni këto rregulla
Rajoni, Slider

Mërgimtarë kujdes nëpër Serbi, mos i harroni këto rregulla

Mërgimtarët tanimë kanë filluar të mbërrijnë në vendlindje, duhet patur kujdes gjatë kalimit transit nëpër Serbi. Siç dihet ky vend ka ndryshuar rregullat e komunikacionit, që nga 27 prilli 2018. Atje ka filluar se zbatuari edhe një aspekt i ri i ligjit për komunikacionin. Ajo që ka rëndësi gjatë kalimit transit nëpër Serbi është se…

Dënohet me burg gruaja e Millosheviqit
Rajoni, Slider

Dënohet me burg gruaja e Millosheviqit

Gjykata e Lartë në Beograd ka dënuar sot me një vit burg Mirjana Markoviq, bashkëshorten e ish-presidentit famëkeq të Serbisë, Sllobodan Millosheviq. Markoviq është dënuar pasi që akuzohej se ka pasur ndikim në anëtarët e komisionit qeveritar për ndarejn e paligjshme të banesave qeveritare në vitin 2000. Bashkë me Markoviqin janë dënuar edhe disa ish…

Xhaka dhe Shaqiri festuan me duart shqiponjë, por cila është historia e këtij gjesti? (FOTO)
Rajoni, Slider

Xhaka dhe Shaqiri festuan me duart shqiponjë, por cila është historia e këtij gjesti? (FOTO)

“Feja e shqiptarit është shqiptaria”. jo rastësisht kjo thënie është mbështetur dhe propaganduar më herët nga figura që kanë meritën e tyre në krijimin e shtetit tonë. Mes tyre një foto mbresëlënëse, jo rastësore dhe, për më tepër, e shkrepur nga një aparat i kohës, dokumentuar si një dëshmi e vyer që do t’i shërbente…

1 4 5 6 7 8 12
Struga Ekspres