Qyteti

Strugan, ujin nuk mund ta pini edhe sot, ja pse
Qyteti, Slider

Strugan, ujin nuk mund ta pini edhe sot, ja pse

AGJENSIONI PËR USHQIM DHE VETERINARI STRUGË, në bazë të ligjit127 alineja 1 nga ligjit për siguri të ushqimit ka konstatuar se,UJI PËR PIJE NGA UJËSJELLËSI I QYTETIT TË STRUGËS- NDALOHET PËR PIJE. Agjensioni për Ushqim dhe Veterinari Njësia në Strugë, me shkresën nr.26-530 të datës 17/11/2017, informon Komunën e Strugës se në bazë të analizave…

Koha  sot
Qyteti, Slider

Koha sot

Do të fryjë erë e dobët nga drejtimi veriperëndimor. Temperatura e mëngjesit do të jetë nga dy në 10, dhe gjtaë ditës nga shtatë në 13. Reshjet do të intensifikohen gjatë natës dhe do të vazhdojnë nesër në mëngjes. Erë e fortë veriore do të fryjë, e cila do të shkaktoj rënie të temperaturës

Pa librezë partie vështirë se gjendet punë në Strugë
Qyteti, Slider

Pa librezë partie vështirë se gjendet punë në Strugë

Struganët shprehen të zhgënjyer me qëndrimin e shtetit dhe se pa librezë partie vështirë se gjendet punë në Strugë. Ata thonë se me asistencë sociale prej 1000 denarësh nuk mund jetohet. Ndoshta kjo është një arsye siç thonë për ikjen gjithnjë e më të madhe të të rinjve nga qyteti. Shqetësuese është edhe papunësia e…

Struga Ekspres ju sjell pamjet nga atmosfera festive e ladorishtarëve në Zvicër (FOTO)
Qyteti, Slider

Struga Ekspres ju sjell pamjet nga atmosfera festive e ladorishtarëve në Zvicër (FOTO)

Ja festa e Ladorishtarëve sonte në Cyrih të Zvicrës e organizuaar shoqata e mërgimtarëve të Ladorishtit në Zvicër. Kjo shoqatë organizon prej 35 vjetësh manifestime kulturore dhe me karakter humanitar, duke qënë kështu një shembull i mrekullueshëm i dashurisë për vendlindjen. Këtë vit ky spektakël vjen nën udhëheqjen artistike të Teatrit Poshka, me pjesëmarrjen e…

Skandal: Ja si humbën jetën dy të sëmurë nga Struga me kancer shkaku i “mjekut” mashtrues
Qyteti, Slider

Skandal: Ja si humbën jetën dy të sëmurë nga Struga me kancer shkaku i “mjekut” mashtrues

Historia e dy familjeve nga Struga që humbën të afërmit e tyre, pasi hoqën dorë nga kurat mjekësore dhe përdorën “ilacet” e mjekut popullor. Shpresa për shërimin e njerëzve më të dashur nga sëmundje të pashërueshme, të detyron të besosh ekstremisht e t’i drejtohesh të ashtuquajturve mjekë popullorë. Kështu ka ndodhur me disa familje nga…

Ja sa analfabet ka në Strugë (tabela)
Qyteti, Slider

Ja sa analfabet ka në Strugë (tabela)

Analfabetizmi ka kohë që është shndërruar si problem edhe në Maqedoni. Në shekullin 21, të flasësh për analfabetizëm, është vërtetë e çuditshme. Por, sipas të dhënave zyrtare të Entit Shtetëror për Statistikë të Republikës së Maqedonisë, që janë të vjetra që nga regjistrimi i vitit 2002, tek ne ka 1.693.044 qytetarë të shkolluar dhe 635.562…

K. K “Drini” në turneun Ndërkombëtar në karate për nder të Komandantit Legjendar “Adem Jashari” (FOTO)
Qyteti, Slider

K. K “Drini” në turneun Ndërkombëtar në karate për nder të Komandantit Legjendar “Adem Jashari” (FOTO)

K. K “Drini” në turneun Ndërkombëtar në karate për nder të Komandantit Legjendar “Adem Jashari” i cili u zhvillua sot (18.11.2017) në pallatin e sportit në Prishtinë, nën organizimin e shkëlqyer nga Federata e Karatesë së Kosovës. Në këtë eveninent të rëndësishëm, me pjesmarrjen e tyre e nderuan edhe vëllau i Ademit, Rifat Jashari me…

Sonte ladorishtarët kanë festë në Cyrih të Zvicrës, mbi 600 ladorishtar do ta bëjnë madhështore këtë festë (FOTO)
Qyteti, Slider

Sonte ladorishtarët kanë festë në Cyrih të Zvicrës, mbi 600 ladorishtar do ta bëjnë madhështore këtë festë (FOTO)

Sonte në orën 19.00 në Cyrih të Zvicrës mbahet manifestimi i festës së flamurit, organizuar nga shoqata e Ladorishtit në Zvicër. Ajo që të bën përshtypje është fakti që më shumë se 600 shqiptarë kanë rezervuar duke treguar se sa shumë dashuri kanë për frymën, kulturën dhe etninë e tyre shqiptare. Kjo shoqatë organizon prej…

1 231 232 233 234 235 267
Struga Ekspres