Opinion

Opinion, Slider

Feste vetem me flamur kombetar

Nga Bujar Murtishi Kosova, pavaresine duhej festuar vetem me flamurin kombetare. Pervjetori i ketij viti te pavaresise se Kosoves, gjen Kosoven ne nje situate te palakmueshe ekonomiko-politike, ku shume qytetare braktisen Kosoven nga kushtet tejet te renduara ekonomike. Po ashtu edhe situata politike kosovare eshte ne nje segment konfliktuoz, ku mbreteron nje qeveri  pa opozite…

Opinion, Rajoni, Slider

Kosova nuk është dashnorja jote!

Nga Kimete Berisha Kosova nuk është dashnorja jote! Zoti është ‘shpresa’. Nëse shqiptarët e kanë humbur ‘shpresën’, dhe po ikin nga Kosova, kjo do të thotë se ata e kanë humbur Zotin dhe shpirtin e tyre. Sëmundja e ‘shpresës’ u përhap me shpejtësi ndër shqiptarët e Kosovës, të cilët i nxori nga shtëpitë e tyre,…

Opinion, Slider

BDI DUHET TË KULLOHET, SHTRYDHET OSE …

Nga Musa Xh Musai Zullumi i BDI së moti është shtuar me veprimet, kundërveprimet dhe qëndrimet e saja politike antikombëtare. Zoti Ali Ahmeti, e gjatë është lista me emrat e atyre të cilët luftuan për çështje kombëtare, për Shqipëri Etnike: Skënderbeu luftoi, por nuk lakmoi pasuri, lakmija e tij ishte atdheu, Hasan Prishtina, Haxhi Zeka…

Opinion, Slider

Burgu nuk eshte i njejte per gjithe te burgosurit

Burgu nuk është i njëjtë për gjithë të burgosurit!.. 1. Menduh Thaçi i ,,opozitës”, të gjitha problemet e shqiptarëve i quan të vogla dhe të zgjidhshme me shkop magjik, nëse kthehet vet në pushtet, si dikur në ,,kohë të arta”, kur nuk la gjë ,,pa lidhur e zgjidhur”, pos integrimeve euroatlantike të shtetit pa emër…

Opinion, Slider

A PO PRITEN KONFLIKTE TË REJA NË BALLKAN !?

Savash Veliu S’kakomb tjetër të jetë marrë nëpër këmbë kaq pamëshirshëm nga shtetet fqinjë se kombi Shqiptar“, thotë Bajroni Loja gjeopolitike në botë po ndryshonë me një dinamikë të paparë e të papërsëritur deri tani. Ballkani edhe kësaj radhe duket se është poligoni ku bëhet testi i parë i lojës së re gjeopolitike në botë,…

Maqedoni, Opinion, Slider

Dega e BDI-së ALSAT-M, dhe dega e LSDM-së Almakos

Dega e BDI-së ALSAT-M, dhe dega e LSDM-së Almakos Nga: Sami RUSHIDI Maqedonia ka hyrë në një qerthull debati destruktiv dhe parrugëdalje mbi tematikën e shumë diskutuar të përgjimëve, qytetarët prisnin me ngulm se cfarë do të dal në pah, një rreth vicioz pa dalje alternative. Lexues, teleshikues, administratorë, punëtorë, studentë e pensionistë ndjeknin lajme…

Opinion

Të manipulosh me fatkeqësinë

IMER MUSHKOLAJ  Në vend që të reflektojnë e të punojnë për ndaljen e migrimit, qeveritarë e oborrtarë të tyre përpiqen të manipulojnë me qytetarë të shkretë që po ia mësyjnë Europës. Dëshpërimisht provojnë të na bindin se gjithçka është veç një mashtrim optik dhe fajësojnë mediat për projektim të një tjetër realiteti Harroni pamjet trishtuese…

Opinion, Rajoni, Slider

Te jetosh ne Kosove

Të jetosh në Kosovë   Fluksi i emigrimit të qytetarëve të Kosovës gjatë dita ditës po intensifikohet edhe më shumë.  Sipas mediave kosovare, prej në dhjetor të vitit të kaluar, e deri në fillim të muajit shkurt, kanë ikur deri më 50 mijë qytetar në drejtim të Evropës, por edhe në drejtim të kontinentit Amerikan. Cili është shkaku i…

Opinion

Pse guxoi krimi të godasë Saimir Tahirin

Nga Armand Shkullaku Pas ngjarjes së rëndë dhe të paprecedent të kërcënimit me tritol të ministrit të Brendshëm, po vihet re një përpjekje për ta politizuar edhe atë, për ta parë si të shkëputur nga situata kriminale në vend dhe jashtë përgjegjësisë së qeverisë ndaj rendit publik. Një përpjekje e tillë, që motivohet nga shqetësimi…

Opinion

A jemi ne shqiptaret tolerante te besimeve?

A jemi ne shqiptaret tolerante te besimeve? Gjej rastin per te folur ne lidhje me kete teme ne momente ku vemendja e mediave nuk qendron ne kete pike, jo me qellimin e paqellimte per te folur jashte teme, por me objektivin per te shpalosur ate qe me nje shtirje te denje per filma mundohemi te…

1 47 48 49 50
Struga Ekspres