Opinion

Opinion, Slider

Unioni i ujqërve në këtë shtet delesh

Unioni i ujqerve eshte ai qe vret tufa njerezish, E keto po heshtin sepse prej deleve marrin mesim. Unioni i ujqerve eshte ai qe burgosi zemra te rinjsh, e populli po fle se jane utuar neper endrra pasurish. Keto jane vampiret e nates qe thithin gjak pa nderprere, E diten rrine neper zyra te mbuluara…

Opinion, Slider

Aleanca me Besë bashkë në qeveri dhe me grup të përbashkët parlamentar

Pas përfundimit të procedurave të ankimimit, koalicioni “Aleanca me Besë” duhet që me shkrim ta informojë kryetarin e kuvendit se ky koalicion do të funksionojë si grup i përbashkët parlamentarë prej SHTATË MANDATEVE . Ndërkaq kryeminstrin Zoran Zaev poashtu duhet ta njoftojë për këtë fuzion politik dhe të kërkojë HISEN në qeveri tani para rekonstruimit…

Opinion, Slider

Grua, ndalu të lindësh mëkatarë!

Në petkat e heroit shekspirian, Hamlet, regjisori shqiptar – i cili e solli pikërisht princin danez si një grua, vitin e kaluar në Tiranë ,interpretuar nga Luiza Xhuvani–thotë se bota pas martesë nuk ndryshon aq më pak një burrë…Por nuk janë gjithnjë tragjeditë që e bëjnë të përkufizojë universin femëror. Janë notat romantike në liqenin…

Opinion, Slider

Ka nis beteja e “Aleancës me BESË ” kundër ‘Aleancës së të keqes shqiptare” e përbërë nga BDI-ja dhe LSDM-ja!

Po sa ka nis beteja e “Aleancës me BESË” kundër ‘Aleancës së të keqes shqiptare” e përbërë nga BDI-ja dhe LSDM-ja! Dallimi mes ‘Aleancës me BESË’, dhe ‘aleancës së të keqes shqiptare’, pra mes Ali Ahmetit dhe Zaevit është e dukshme: Lëvizja BESA dhe Aleanca Shqiptare u bashkuan për ta luftuar të keqen dhe ata…

Opinion, Slider

Sylejmani: Ali Ahmeti dhe BDI, të pamposhtur

ALI AHMETI DHE BDI TË PAMPOSHTUR Fitorja e shumicës e BDI- se dhe Ali Ahmetit ne zgjedhjet shtetërore dhe lokale të vitit 2017 ndër shqiptaret në Maqedoni , është jo vetëm demokratike, por është fitore e madhe euroatlantike për popullin shqiptar! Zgjedhjet parlamentare e lokale në Maqedoni, vijnë e do vijnë, e do të zhvillohen…

Opinion, Slider

Dorëheqja dinjittoze e Bejtës !

Dorëheqja dinjittoze e Bejtës ! E njoha në vitin 2002, kur erdhi në Kuvend si deputet. E njoha nga replika e ashpër që pati atë kohë me Menduh Thaçin, kur përcjellja punën e Kuvendit të Maqedonisë. Më 12 tetor, 2017, para zgjedhjeve pata shkruar: Nevzat Bejta, padyshim politikan që dalllohet me qasjen e tij nga…

Opinion, Slider

Për vëllezërit shqiptarë të BDI-së!

Për vëllezërit shqiptarë të BDI-së! Ajo që ndodhi mbrëmë në Strugë tejkaloi normat e një fushate elektorale, ajo ishte shkelje mbi nderin dhe dinjitetin e votuesit shqiptar e veçanërisht atij të BDI-së. Një faqe e zezë në historinë e shqiptarëve në Maqedoni që do ngelë edhe pas zgjedhjeve dhe kurrë nuk do shlyhet pa marrë…

Opinion, Slider

Atë që pam dhe dëgjuam mbrëmë na vërtetoi se Struga jonë ka nevojë për mobilizim të përgjithshëm që t’i përgjigjemi të keqes me pjekuri dhe maturi

Strugan të mi të dashur, Nuk mbaj mend se kur Struga ka qën në rrezik më të madh. Atë që pam dhe dëgjuam mbrëm na vërtetoi se qyteti jonë ka nevojë për mobilizim të përgjithshëm që t’i përgjigjemi të keqes me pjekuri dhe maturi. Kësaj gjenerate na ra hisja ta marim fatin në dorën tonë…

1 24 25 26 27 28 29
Struga Ekspres