Maqedoni

Kjo komunë shqiptare zgjodhi sekretarin maqedonas
Maqedoni, Slider

Kjo komunë shqiptare zgjodhi sekretarin maqedonas

Komuna e Tetovës prej sot për sekretar komune do të ketë Sllavica Serafimovska, kuadër i LSDM. Ky informacion ësht bërë i ditur nga burimet e LSDM në komunë. Si rezultat i bashkëpunimit parazgjedhor mes BDI dhe LSDM në postin e sekretarit të komunës emërohet Sllavica Serafimvoska, kuadër i LSDM nëpunëse në komunë. Kjo ka qenë…

Grabitet e moshuar në spital
Maqedoni, Slider

Grabitet e moshuar në spital

Dje në qytetin e Gostivarit u denoncuan dy grabitje. Njëra ndodhi në oborrin e Spitalit të Gostivarit rreth orës 11 të ditës, duke u thirrur në buletinin e Policisë. Me këtë rast, hajnat kanë grabitur banoren e fshatit Forinë, e cila ndodhej në kontrollë mjekësore në Spital.

Maqedoni: Ligji i amnistisë do të lirojë 670 persona dhe 3,097 të tjerëve do t’ua zvogëlojë dënimin
Maqedoni, Slider

Maqedoni: Ligji i amnistisë do të lirojë 670 persona dhe 3,097 të tjerëve do t’ua zvogëlojë dënimin

Edhe pse në fillim u tha se ligji i amnistisë do të shkojë me procedurë të përshpejtuar në seancën e mbrëmshme qeveritare, me propozim të ekspertëve u vendos që ligji i amnistisë t’i nënshtrohet procedurës së rregullt të miratimit të ligjeve, raporton Portalb.mk. Një tjetër ndryshim që u miratua dje nga Qeveria e Maqedonisë ndërlidhet…

Këto gjashtë deputetë të opozitës mund të humbasin statusin e deputetit
Maqedoni, Slider

Këto gjashtë deputetë të opozitës mund të humbasin statusin e deputetit

Komisioni parlamentar për çështje të rregullores dhe mandateve dhe imunitetit do të mbajë mbledhje sot pasdite, kur pritet që kryetari i Kuvendit, Talat Xhaferi të kthehet nga udhëtimi zyrtar, shkruan Libertas, transmeton Gazeta Express. Kërsto Mukovski, Sasho vasilevski, Johan Tarçullovski, Lupço Dimovski, Zhaklina Peshevska dhe Luben Arnaudov janë gjashtë deputetët për të cilët Gjykata kërkoi…

Ligji për Amnisti, mbi 600 të burgosur do të përfitojnë nga ky ligj
Maqedoni, Slider

Ligji për Amnisti, mbi 600 të burgosur do të përfitojnë nga ky ligj

Propozim-ligji për amnisti do të dërgohet në procedurë të rregullt, ndërsa afati për amnistim do të zbatohet për krimet e kryera deri më 20 shtator të këtij viti. Propozim –teksti mbrëmë kaloi në mbledhjen e qeverisë. Zëdhënësi i qeverisë, Mile Boshnjakovski, sot sqaroi se data është përcaktuar pas debatit publik dhe mendimeve te ekspertëve, përcjell…

Paraburgim edhe për Betmenin, ja me çfarë akuzash rëndohet ai
Maqedoni, Slider

Paraburgim edhe për Betmenin, ja me çfarë akuzash rëndohet ai

Bogdan Ilievski i njohur si Betmen që ishte një ndër organizatorët e protestave “Për Maqedoni të Përbashkët” mori 30-të paraburgim nga gjykata pas arrestimit të djeshëm, njofton Portalb.mk, transmeton Express. Ai është i akuzuar për “kërcënim të rendit juridik dhe sigurisë” sipas nenit 314 të Kodit Penal për ngjarjet në Kuvendin e Republikës së Maqedonisë…

Paraburgim edhe për Betmenin, ja me çfarë akuzash rëndohet ai
Maqedoni, Slider

Paraburgim edhe për Betmenin, ja me çfarë akuzash rëndohet ai

Bogdan Ilievski i njohur si Betmen që ishte një ndër organizatorët e protestave “Për Maqedoni të Përbashkët” mori 30-të paraburgim nga gjykata pas arrestimit të djeshëm, njofton Portalb.mk, transmeton Express. Ai është i akuzuar për “kërcënim të rendit juridik dhe sigurisë” sipas nenit 314 të Kodit Penal për ngjarjet në Kuvendin e Republikës së Maqedonisë…

Gjykata Themelore Shkup: Tridhjetë ditë paraburgim për pesë persona, dy në arrest shtëpiak
Maqedoni, Slider

Gjykata Themelore Shkup: Tridhjetë ditë paraburgim për pesë persona, dy në arrest shtëpiak

Duke vepruar sipas propozimit të Prokurorisë Themelore publike për ndjekje të krimit të organizuar dhe korrupsionit, gjykatësi i procedurës paraprake pranë Gjykatës Themelore Shkup 1 – Shkup, pas deklarimit të personave të arrestuar në gjykatë lidhur me propozimin e prokurorisë, solli vendime me të cilat për O.P., O.R., I.D., M.P. dhe M.Ç. e pranoi propozimin…

Moti sot me diell, prej nesër reshje të mëdha
Maqedoni, Slider

Moti sot me diell, prej nesër reshje të mëdha

Moti në Maqedoni do të jetë me diell, ndërsa pasdite nga perëndimi vranësirat do të rriten. Do të fryjë erë e dobët deri në mesatare jugore. Në Shkup paradite do të jetë me diell, ndërsa pasdite nga perëndimi vranësirat do të rriten. Do të fryjë erë e dobët deri mesatare jugore. Temperatura do të arrijë…

Gjykata publikon vendimet e para për deputetin nga Vevçani i Strugës dhe deputetë tjerë
Maqedoni, Slider

Gjykata publikon vendimet e para për deputetin nga Vevçani i Strugës dhe deputetë tjerë

Deputetes së VMRO-DPMNE-së Zhaklina Peshevska,dhe Krste Mukoski gjykata i ka shqiptuar masën e arrestit shtëpiak, ndërsa Igor Durllovskit, njërit prej organizatorëve të protestës të „Për Maqedoni të përbashkët“ i është caktuar paraburgim prej 30 ditëve. Sipas infiormatave po shkruhet vendimi për ish ministrin Mitko Çavkov i cili është mbrojtur se nuk ka patur përgjegjësi. Njësiti…

1 530 531 532 533 534 608
Struga Ekspres