Maqedoni

Maqedoni, Slider

Ja sa persona kane veshtiresi ne pagesat e faturave

Papunesia e e madhe ne Maqedoni sjell veshtiresi te medha  tek qytetaret  e saj.Qytetaret e Maqedonise po perballen cdo dite me problemet nga me te ndryshmet’ 815.000 persona kanë vështirësi me pagesën e të paktën një nga shpenzimet e përmendura: kreditë për blerje apo shitje të banesës, qira, fatura për shërbime komunale (ujë, rrymë dhe…

Maqedoni, Slider

Bora ka ‘mbuluar’ Gostivarin dhe Tetoven

Bora ne Gostivar dhe Tetove ka arritur ne trashesine prej 20 cm Përkeqësimi i paralajmëruar i motit, ulja e temperaturave me reshje të mëdha të shiut dhe të borës arriti në pjesën më të madhe të rajonit, ndërsa paralajmërimi duket se doli realitet. Gostivari dhe Tetova sot jane mbuluar nga bora ku vende vende niveli…

Maqedoni, Slider

Shaqiri:Ali Ahmeti ka gisht në vrasjen e Harun Aliut

Xhezair Shaqiri, i njohur si komandant Hoxha, ka theksuar se prej se ka ardhe ne pushtet nje parti antishqiptare në Maqedoni, kemi nje situatë mjaft të rende. Komandant Hoxha këto komente i ka bere  ne emisionin politiko-satirik ‘Rrokum Roll’ në Rrokum TV. Shaqiri ka theksuar se popullit shqiptar ju kanë bere edhe shumë të keqija…

Maqedoni, Slider

Sela:Përgjimet duhet të tregojnë të vërtetën

Ziadin Sela ne nje takim ne Dobrosht te komunes se Tearces  foli për shumë çështje me rëndësi politike për shqiptarët e Maqedonisë, por vuri theksin edhe tek afera e fundit e përgjimeve. “Kur jemi te afera e përgjimeve e shohim që të dy liderët politik shqiptar heshtin. Njëri e ka mësuar përmendësh fjalën që duhet…

Maqedoni, Slider

LSDM për qeveri kalimtare, BDI jep sinjale

Opozita maqedonase e udhëhequr nga LSDM një mundësi për kapërcimin e krizës politike e sheh përmes formimit të një qeverie kalimtare, e cila do të zgjidhte disa probleme kyçe dhe do t’i hapte rrugë zgjidhjeve duke tejkaluar ngërçin politik. Lideri i LSDM-së, Zoran Zaev ka lansuar idenë e një qeverie kalimtare, por duke mos dhënë…

Maqedoni, Slider

Pendarovski-Jam pergjuar qe nga viti 2011 (video)

LSDM-ja kërkon zgjerimin e padisë penale kundër drejtorit të Drejtorisë për Siguri dhe Kundërzbulim SashoMijallkov dhe drejtorit të Drejtorisë së PestëGoranGruevski, për përgjimin e paautorizuar të krerëve më të lartë opozitarë. Zv.kryetarjaRadmillaShekerinska, ish kandidati presidencial StevoPendarovski, sekretari i përgjithshëm i LSDM-së OliverSpasovski, kreu i Komunës Qendër AndrejZhernovski dhe kryetari i PRSD-së TitoPetkovski dorëzuan dëshmi të…

Maqedoni, Slider

Te gjithe kundër faturave të shtrenjta

Në Maqedoni po vazhdon revolta dhe pakënaqësia ndaj korporatës elektroenergjetike EVN Maqedoni, për shkak të çmimeve të larta dhe pamundësisë së qytetarëve për të përballuar këtë. Reagimet janë shtuar edhe pas territ disajavor që kishte përfshirë zonën perëndimore të Maqedonisë, nga Malësia e Mavrorës deri në Strugë, si pasojë e rrënimit të rrjetit nga moti…

Maqedoni, Slider

Shembet furgoni ne magjistralen Oher – Kercove

Magjistralja Oher – Kercove,veshire e kalueshme per shoferet. Para pak caste  eshte shembur nje furgon ne magjistralen Oher- Kercove si pasoje e rruges se rreshqitshme qe ka shkaktuar bora. Furgoni eshte shembur ne Preseke,40 km large nga Ohri.Brenda furgonit gjendeshte vetem shoferi i ketij automjeti dhe sipas kalimtareve te rastit,shoferi eshte ne gjendje te mire…

1 457 458 459 460 461 469
Struga Ekspres