Maqedoni

Skandal: Në librin e gjeografisë për klasën e shtatë , nxënësit ende mësojnë se Kosova është pjesë e Serbisë
Maqedoni, Slider

Skandal: Në librin e gjeografisë për klasën e shtatë , nxënësit ende mësojnë se Kosova është pjesë e Serbisë

Tekstet shkollore me mësim në gjuhën shqipe në Maqedoni ende kanë përmbajtje fyese, nxitje ndëretnike dhe gabime tjera absurde, përfshirë edhe ato në raportet e saj me fqinjët, apo mësimin e gjeografisë dhe historisë së tyre. Në librin e gjeografisë për klasën e shtatë të shkollës fillore, nxënësit ende mësojnë se Kosova është pjesë e…

Në këtë vit do të jetë gati hekurudha Kërçovë-Strugë-Lin
Maqedoni, Slider

Në këtë vit do të jetë gati hekurudha Kërçovë-Strugë-Lin

Ministri i Transportit dhe Lidhjeve (MTL), Goran Sugarevski më deklaratë për televizionin Sitel, informoi se është përpunuar projekti për ndërtim të hekurudhës prej Kërçove deri në fshatin Linë të Shqipërisë. Hekurudha e re do të jetë gati deri në vitin 2030, edhe pse afatet paraprake të shtetit ishin se hekurudha do të jetë gati më…

Dramë famjare: E rreh keq gruan tij dhe ia merr djalin
Maqedoni, Slider

Dramë famjare: E rreh keq gruan tij dhe ia merr djalin

Një tridhjetë e tre vjeçare banuese e Kondovës dje ka denoncar në polici se është sulmuar fizikisht nga bashkëshorti i saj duke marrë lëndime trupore. Sipas njoftimit të ministrisë së Punëve të Brendshme M.S.(33) vjeç ka denoncuar se në shtëpinë e saj në fshatin Kondovë është sulmuar fizikisht nga bashkëshorti i saj S.S (36) i…

Ja partia e re që do të krijohet në Maqedoni
Maqedoni, Slider

Ja partia e re që do të krijohet në Maqedoni

Spekulimet dhe deklaratat e ish deputetes së LSDM Solza Gërçeva do të formojë parti politike dalin të vërteta pasiqë ajo në facebook ka kërkuar nga qytetarët që të ndihmojnë atë në procesin e regjistrimit të subjektit të ri politik. Sipas informacioneve që ajo jep, tashmë për formimin e partisë ajo ka pregaditur statusin, programën qëllimin…

Vrasje pas një fjalosje për telefonin celular
Maqedoni, Slider

Vrasje pas një fjalosje për telefonin celular

Dy persona janë arrestuar për shkak të vrasjes së B.R.(41) nga Gjevgjelia i cili mbrëmë rreth orës 7 është gjetur i vdekur me lëndime në kokë. Të dyshuar janë K.I. (31) për kryerje të vrasjes dhe R.K. (43) për ndihmë gjatë vrasjes. Sipas policisë, rasti për personin e vdekur është denoncuar nga një mjek i…

Ky qytet i Maqedonisë po zbrazet nga shqiptarët
Maqedoni, Slider

Ky qytet i Maqedonisë po zbrazet nga shqiptarët

Skenarët e ndryshme dhe presionet e vazhdueshme ndaj shqiptarëve të Kumanovës në 15 vitet e fundit, kanë filluar të japin rezultat. Fatkeqësisht, rezultati është negative për shqiptarët, kurse pozitiv për ata që duan ta deshqiptarizojnë këtë qytet. Një argument se shqiptarët po ikin nga Kumanova, është numri i nxënësve që janë regjistruar në klasë të…

I ftohti i vërtetë më afër se kurrë
Maqedoni, Slider

I ftohti i vërtetë më afër se kurrë

Mot i butë dhe kryesisht me diell, javën e ardhshme sërish ftohtë, transmeton Express. Pas motit të ftohtë që mbajti në fillim të javës, nga sot fusha anticiklonike dhe masa të ngrohta ajrore do të fillojnë të fuqizohen mbi pjesën më të madhe të Evropës qendrore dhe lindore. Nën këto kushte në ditët në vijim…

Ja si është moti sot
Maqedoni, Slider

Ja si është moti sot

Moti sot në Maqedoni do të jetë me diell dhe vranësira të pakëta, si dhe do të fryejë erë nga drejtimi jugor, transmeton Express. Temperaturat ditore do të lëvizin në interval prej 12 deri 20 gradë celcius, ndërsa në Shkup do të arrijnë deri 14 gradë celcius. Gjatë tre ditëve të ardhshme do të mbizotërojë…

1 379 380 381 382 383 445
Struga Ekspres