Maqedoni

Ja sa të burgosur u liruan nga burgu i Idrizovës
Maqedoni, Slider

Ja sa të burgosur u liruan nga burgu i Idrizovës

670 persona do të lirohen nga dënimi me burg, kurse 3097 të tjerëve do t’iu shkurtohet dënimi për 30% me ligjin për amnisti, i cili që nga dje është i plotfuqishëm. Nga burgu më i madh në Maqedoni, Idrizova, nga gjithsej 1754 të burgosur, amnistisë do ti gëzohen 1438 persona nga të cilët… 621 janë…

Ky është kushti i vetëm për të marrë pension në Maqedoni
Maqedoni, Slider

Ky është kushti i vetëm për të marrë pension në Maqedoni

Kryeministri Zoran Zaev ka paralajmëruar se të gjithë qytetarët që kanë plotësuar 64 vite (meshkuj), ose 62 vite (femra) do të gëzojnë të drejtën e pensionit. Lajmin e ka bërë të ditur përmes facebookut të tij, duke paralajmëruar se “pension shtetëror” do të shfrytëzojnë edhe qytetarët të cilët nuk kanë 15 vite përvojë pune. Kushti…

Filloi pagesa e ndihmave sociale
Maqedoni, Slider

Filloi pagesa e ndihmave sociale

Ministria për punë dhe politikë sociale ka pohuar informacionet se ka vonesë në pagesën e ndihmave sociale, përcjell. Arsye për vonesën sipas ministrisë është miratimi i Programit për mbrojtje sociale dhe fëmijërore, në bazë të së cilës bëhet edhe pagesa e mjeteve për ndihmë sociale. Nga ministria thonë pagesa veçmë ka filluar.

Plaçkitet Xhamia e Larme në Tetovë
Maqedoni, Slider

Plaçkitet Xhamia e Larme në Tetovë

Policia e Maqedonisë njofton se në periudhën prej orës 19:40 të datës 21.01.2018 deri orën 04:30 të 22.01.2018 është kryer vjedhje në Xhaminë e Larme në Tetovë. “Vjedhësit kanë hapur me forcë derën hyrëse, janë futur brenda dhe nga kutia për bamirësi kanë marrë rreth 500 denarë, 5 euro dhe 5 lira turke dhe janë…

Zaev sjell lajmin e shumëpritur: Pension edhe për ata që nuk kanë 15 vite “stazh”
Maqedoni, Slider

Zaev sjell lajmin e shumëpritur: Pension edhe për ata që nuk kanë 15 vite “stazh”

Kryeministri Zoran Zaev ka paralajmëruar se të gjithë qytetarët që kanë plotësuar 64 vite (meshkuj), ose 62 vite (femra) do të gëzojnë të drejtën e pensionit. Lajmin e ka bërë të ditur përmes facebookut të tij, duke paralajmëruar se “pension shtetëror” do të shfrytëzojnë edhe qytetarët të cilët nuk kanë 15 vite përvojë pune, shkruan…

Ja si është moti sot
Maqedoni, Slider

Ja si është moti sot

Moti në Maqedoni do të jetë kryesisht i vranët, nëpër lugina me mjegull. Në jug kryesisht në male me kushte për reshje të dobëta lokale të shiut. Temperatura do të lëvizë prej gjashtë deri në 11 gradë. Në Shkup do të mbajë mot me vranësia. Temperatura do të arrijë deri në shtatë gradë.

Artan Grubi: Bashkimi Evropian nuk është i plotë pa ne
Maqedoni, Slider

Artan Grubi: Bashkimi Evropian nuk është i plotë pa ne

Kryetari i Komisionit për Çështje Evropiane të Kuvendit të Republikës së Maqedonisë, Artan Grubi, mori pjesë në Konferencën e Kryetarëve të Komisioneve për Çështje Evropiane të vendeve kandidate për anëtarësim në Bashkimin Evropian në Sofje, Republika e Bullgarisë. Në Konferencë, Grubi mbajti fjalim para deputetëve të parlamenteve nacionale të vendeve anëtare të Bashkimit Evropian dhe…

Tragjedia ajrore në Ohër që mori 115 jetë njerëzish
Maqedoni, Slider

Tragjedia ajrore në Ohër që mori 115 jetë njerëzish

20 nëntori i vitit 1993, ishte datë kobzezë për 116 udhëtarët dhe anëtarët e ekuipazhit të aeroplanit të rrëzuar, ndër të cilët ishin katër pilot rus, dy stjuardesa dhe dy stjuard nga Maqedonia dhe 108 udhëtar, ku 80% ishin kosovar dhe 20 % ishin shtetas të Maqedonisë. Duhet thënë se ndër 108 udhëtarët, një kishte…

1 339 340 341 342 343 497
Struga Ekspres