Maqedoni

Shtetasi amerikan sulmon fizikisht policin maqedonas
Maqedoni, Slider

Shtetasi amerikan sulmon fizikisht policin maqedonas

Një nëpunës policorë është sulmuar fizikisht dje pasdite nga O.S.A (54) nga SHBA-ja në sallën e Prokurorisë Publike Themelore – Shkup. Ministria e Punëve të Brendshme informon se shtetasi amerikan e ka sulmuar policin pas një debati të shkurtër verbal. Sulmuesi është arrestuar nga policia dhe mbajtur në Stacionin Policorë Qendër për procedurë të mëtejme.

Po planifikohen ‘bomba’ kundër Zaevit, ja autorët?!
Maqedoni, Slider

Po planifikohen ‘bomba’ kundër Zaevit, ja autorët?!

Përfaqësuesit e lartë të eshalonit të parë të Qeverisë së kaluar, veçanërisht strukturat e saj të sigurisë, nën koordinimin e ish-udhëheqëses për punë të brendshme, Gordana Jankullovska, kanë formuar një rrjet sigurie , zbulon gazetari Sasho Ordanovski në kolumnën e tij “ Civil Media”. Ai shkruan se ky operacion i pajisur mirë teknologjikisht, me siguri…

Mësimdhënësit në Maqedoni përballen me shumë probleme
Maqedoni, Slider

Mësimdhënësit në Maqedoni përballen me shumë probleme

Ditari i kuq, tashmë 40 vjet nuk është ndarë nga duart e mësuesëve Mexhit Etemi dhe Sefedin Dushkaja që nxorrën dhjetëra e dhjetëra gjenarata në Malësinë e Karshiakës. Ndonëse mësues në fshatra malor, ata nuk munguan as edhe një ditë në mësim, pavarësisht se rruga deri në shkollë ishte përplot me vështirësi, e kaluar herë…

Shënohet 7 Marsi, Dita e mësuesit
Maqedoni, Slider

Shënohet 7 Marsi, Dita e mësuesit

Në Maqedoni dhe në të gjitha trevat shqiptare, sot shënohet 7 Marsi – Dita e Mësuesit, e cila është një ngjarje me rëndësi arsimore dhe kulturore, ku të gjithë kujtojnë mësuesit e parë të shkronjave shqipe. Më 7 mars 1887 në Korçë u hap mësonjëtorja e parë shqipe. Mësues dhe drejtori i parë i saj…

Zaev: Për të gjithë deputetët do të blihen vetura zyrtare
Maqedoni, Slider

Zaev: Për të gjithë deputetët do të blihen vetura zyrtare

Harxhimet e rrugëve për deputetët që llogariten sipas ligjeve aktuale paraqesin harxhim të madh për qytetarët. Përmes debatit duhet të gjendet zgjidhje e pranueshme edhe për qytetarët edhe për deputetët. Këtë sot e deklaroi kryeministri Zoran Zaev, duke u përgjigjur në pyetjen nëse në Parlament do të propozohet ndonjë propozim për ndryshim të këtyre ligjeve….

Shtohet rreziku nga përmbytjet e mundshme
Maqedoni, Slider

Shtohet rreziku nga përmbytjet e mundshme

ZGJEDH EDICIONIN Shtohet rreziku nga përmbytjet e mundshme GAZETAEXPRESS E martë, 06 Mars 2018 11:39 Institucionet kompetente në pjesën e parandalimit dhe ballafaqimit me përmbytjet nga sot duhet të zbatojnë aktivitetet në pajtueshmëri të konkluzioneve nga seanca e djeshme e Komitetit drejtues për koordinim dhe menaxhim në sistemin për menaxhim me kriza. Sipas informatave të…

Rrëshqet dheu në Kërçovë-Osllomej (FOTO)
Maqedoni, Slider

Rrëshqet dheu në Kërçovë-Osllomej (FOTO)

Në rrugën magjistrale Kërçovë-Osllomej në afërsi të fshatit Osllomej ka rrëshqitje të dheut në rrugë dhe komunikacioni po zhvillohet në një korsi. Të informuar nga REK “Osllomej” si kompetentë për mirëmbajtje të kësaj rruge edhe gjatë ditës pritet të ndërmarrin masa që ky aks rrugor të jetë i kalueshëm. Pas reshjeve të rrëmbyeshme të shiut…

Kujdes në këtë rrugë Strugë-Dibër
Maqedoni, Slider

Kujdes në këtë rrugë Strugë-Dibër

Dukshmëri të zvogëluar deri 100 metra për shkak mjegullës ka në Krushevë. Komunikacioni në rrugët e vendit zhvillohet nëpër rrugë të lagështa, informon Lidhja Auto – Moto e Maqedonisë (LAMM) në raportin e mëngjesit për gjendjen e rrugëve. Rekomandohet lëvizje e kujdesshme, shpejtësi e përshtatur e lëvizjes dhe respektim i sinjalizimit të vendosur të komunikacionit….

1 321 322 323 324 325 522
Struga Ekspres