Maqedoni

Kush do ta zëvendësojë Ramiz Merkon?
Maqedoni, Slider

Kush do ta zëvendësojë Ramiz Merkon?

Kryeministri Zoran Zaev njoftoi se javën e ardhshme do të ketë takime me përfaqësuesit e partive të koalicionit qeverisës për të diskutuar mbi plotësimin e vendeve të lira ministrore dhe zgjerimin e mundshëm të shumicës parlamentare. Këto janë dy vendet e lira ministrore, Arben Taravari, ish-Ministri i Shëndetësisë tani kryetari i ri i Gostivarit dhe…

I forti i Kumanovës “selam” paramilitarit maqedonas: Ti që po ofendon UÇK-në, do bëhesh pishman
Maqedoni, Slider

I forti i Kumanovës “selam” paramilitarit maqedonas: Ti që po ofendon UÇK-në, do bëhesh pishman

Biznismeni Bashkim Qazimi, i njohur si i forti i Kumanovës i ka dërguar një porosi të ashpër paramilitarit maqedonas, Goran Angellov, i cili ofendoi UÇK-në duke i quajtur edhe “homoseksualë”. Në porosinë e shkruar edhe shqip edhe maqedonisht, Bashkim Qazimi nga Kumanova kërkon nga Angellov të kërkojë falje për këtë ofendim, ose do të bëhet…

Bisedimet për ndryshime në Qeveri nisin këtë javë
Maqedoni, Slider

Bisedimet për ndryshime në Qeveri nisin këtë javë

Takimet mes subjekteve politike parlamentare për ndryshimet e mundshme në formacionin qeveritarë, ndonëse u paralajmëruan nga vetë kryeministri Zoran Zaev, nuk do të ndodhin as sot. Alsat mëson se bisedimet në fjalë do të fillojnë në fillim të javës që vjen. ‘Nuk kam biseduar me askënd për këto kombinatorika, për hyrje dhe dalje nga Qeveria….

Ja si eshte moti sot
Maqedoni, Slider

Ja si eshte moti sot

Moti sot në mbarë vendin do të jetë me diell dhe i ftohtë. Temperatura do të lëviz prej 10 deri 18 gradë celsius. Në Shkup do të mbajë mot i ngjashëm me temperaturë deri 16 gradë celsius. Nga dita e nesërme pritet rritje të vranësirave dhe reshje shiu.

Ja pse pengohet regjistrimi i ri i popullsisë në Maqedoni
Maqedoni, Slider

Ja pse pengohet regjistrimi i ri i popullsisë në Maqedoni

Regjistrimi i radhës i popullsisë sipas kreut të Entit shtetëror të statistikës Apostoll Simovski mund të pritet në vitin 2021 megjithatë sipas tij duhet të ndryshohet metodologjia, gjë që institucioni që ai drejton ka njoftuar me kohë qeverinë me rrëndësin e metodologjisë së regjistrimit dhe presin miratimin nga ana e saj. Simovski madje konfirmoi se…

Sot protestohet kundër vendimit për ‘Lagjen e Trimave’
Maqedoni, Slider

Sot protestohet kundër vendimit për ‘Lagjen e Trimave’

Sot në sheshin Skënderbeu në Shkup do të organizohet një protestë kundër vendimit gjyqësor në shkallën e parë për rastin ‘Lagja e Trimave’. Protesta organizohet nga disa organizata joqeveritare të cilët apelojnë që të zbulohen porositësit e vërtet e ngjarjes së Kumanovës dhe hetim ndërkombëtarë. Protesta do të përfundojë para Gjykatës Shkupi 1. Kujtojmë se…

Ky është njeriu që ja dorëzoi ‘bombat’ Zaevit
Maqedoni, Slider

Ky është njeriu që ja dorëzoi ‘bombat’ Zaevit

Gjorgji Llazarevski, eshtë njeriu pa të cilin populli asnjëherë nuk do t’I dëgjonte “bombat” që i publikoi lideri i LSDM-së, Zoran Zaev. Ai gjatë kohës së debatit në suaza të “Festivali hulumtues i filmit” në Shkup, foli për rreziqet me të cilat është ballafaquar gjatë punës në Drejtorinë e pestë në MPB, vendimin për të…

Zbulohet në Haraçinë një Gur Varri 1800 Vjeçar (VIDEO)
Maqedoni, Slider

Zbulohet në Haraçinë një Gur Varri 1800 Vjeçar (VIDEO)

Derisa po gërryhej kanalizimi në Haraçinë, punëtorët gjetën një gurë varri me mbishkrime romake, që thuhet të jetë i vjetër rreth 1800 vjet. “Dje ishte duke u punuar këtu për kanalizimin. Ishin duke gërrye këtu një kompani. Në momentin që ishin duke gërryer hasen në një gur”, tha Irfan Faiku, banor. Punëtorët njoftuan menjëherë autoritetet…

Paramilitari maqedonas u kërkon “fer” ushtarëve të UÇK-së, i quan homoseksualë!
Maqedoni

Paramilitari maqedonas u kërkon “fer” ushtarëve të UÇK-së, i quan homoseksualë!

Goran Angelof, udhëheqësi i grupit të beretave të ashtuquajtur “Qoseto” ka shkruar në facebook se pret grupin e UÇK-së që paralajmëron ardhjen nga Kosova në Maqedoni për të shpëtuar vëllezërit e tyre të Grupit të Kumanovës të dënuar me dënime drakonike. Angelof ka shkruar se: “Super, shkëlqyeshëm, edhe ne ju “duam”, mos e leni pa…

1 291 292 293 294 295 325
Struga Ekspres