Maqedoni

Ja partia e re që do të krijohet në Maqedoni
Maqedoni, Slider

Ja partia e re që do të krijohet në Maqedoni

Spekulimet dhe deklaratat e ish deputetes së LSDM Solza Gërçeva do të formojë parti politike dalin të vërteta pasiqë ajo në facebook ka kërkuar nga qytetarët që të ndihmojnë atë në procesin e regjistrimit të subjektit të ri politik. Sipas informacioneve që ajo jep, tashmë për formimin e partisë ajo ka pregaditur statusin, programën qëllimin…

Vrasje pas një fjalosje për telefonin celular
Maqedoni, Slider

Vrasje pas një fjalosje për telefonin celular

Dy persona janë arrestuar për shkak të vrasjes së B.R.(41) nga Gjevgjelia i cili mbrëmë rreth orës 7 është gjetur i vdekur me lëndime në kokë. Të dyshuar janë K.I. (31) për kryerje të vrasjes dhe R.K. (43) për ndihmë gjatë vrasjes. Sipas policisë, rasti për personin e vdekur është denoncuar nga një mjek i…

Ky qytet i Maqedonisë po zbrazet nga shqiptarët
Maqedoni, Slider

Ky qytet i Maqedonisë po zbrazet nga shqiptarët

Skenarët e ndryshme dhe presionet e vazhdueshme ndaj shqiptarëve të Kumanovës në 15 vitet e fundit, kanë filluar të japin rezultat. Fatkeqësisht, rezultati është negative për shqiptarët, kurse pozitiv për ata që duan ta deshqiptarizojnë këtë qytet. Një argument se shqiptarët po ikin nga Kumanova, është numri i nxënësve që janë regjistruar në klasë të…

I ftohti i vërtetë më afër se kurrë
Maqedoni, Slider

I ftohti i vërtetë më afër se kurrë

Mot i butë dhe kryesisht me diell, javën e ardhshme sërish ftohtë, transmeton Express. Pas motit të ftohtë që mbajti në fillim të javës, nga sot fusha anticiklonike dhe masa të ngrohta ajrore do të fillojnë të fuqizohen mbi pjesën më të madhe të Evropës qendrore dhe lindore. Nën këto kushte në ditët në vijim…

Ja si është moti sot
Maqedoni, Slider

Ja si është moti sot

Moti sot në Maqedoni do të jetë me diell dhe vranësira të pakëta, si dhe do të fryejë erë nga drejtimi jugor, transmeton Express. Temperaturat ditore do të lëvizin në interval prej 12 deri 20 gradë celcius, ndërsa në Shkup do të arrijnë deri 14 gradë celcius. Gjatë tre ditëve të ardhshme do të mbizotërojë…

Çeliku: Zgjedhjet i fituan ata që koalicionuan me maqedonasit
Maqedoni, Slider

Çeliku: Zgjedhjet i fituan ata që koalicionuan me maqedonasit

Në një intervistë profesoresha universitare Gjyla Çeliku ka folur për pozitën e femrës në shoqëri si dhe zgjedhjet e fundit lokale. Në saje të kësaj, Çeliku thotë se në zgjedhjet e fundit lokale fituan ata që bashkëpunuan me maqedonasit, me një fjalë ata që u bashkuan vetëm për vota. “Fituan ata që bashkëpunuan me maqedonasit,…

A do ta votojë BDI-ja ministrin e Ziadin Selës?
Maqedoni, Slider

A do ta votojë BDI-ja ministrin e Ziadin Selës?

Qeveria e Zaevit po funksionon pa 3 drejtues që duhet të zëvendësojnë Ramiz Merkon, Visar Ganiun dhe Arben Taravarin të cilët u zgjodhën kryetar komunash në zgjedhjet lokale. Fushata e ashpër zgjedhore solli deri tek mundësia e rikomponimit të Qeverisë. Edhe pse Zaev fillimisht paralajmëroi se me ose pa Selën, qeveria reformuese do të vijoj…

Aksident i rëndë, shoferi dërgohet me helikopter në Spital
Maqedoni, Slider

Aksident i rëndë, shoferi dërgohet me helikopter në Spital

Një person është lënduar pasi që vetura të cilën e drejtonte ai ka dalë nga rruga, transmeton Zhurnal. Siç njoftojnë nga MPB, aksidenti ka ndodhur rreth orës 12:00, në autostradën Shkup-Veles. Vetura e markës “Seat Cordoba” ka dalë nga rruga. Lëndime të rënda ka pësuar shoferi i cili me helikopter është dërguar në Qendrën Urgjente…

1 260 261 262 263 264 325
Struga Ekspres