Maqedoni

Moti sot është me diell
Maqedoni, Slider

Moti sot është me diell

Moti sot në Maqedoni do të jetë me diell dhe me temperatura më të larta se ditët e kaluar. Temperaturat do të lëvizin nga 6 gradë Celsius në mëngjes e deri më 16 gradë gjatë ditës. Edhe gjatë javës në vazhdim do të mbizotërojnë temperatura të njejta kurse ndërkohë mund të ketë të rreshura shiu…

Sela nuk është nacionalist. Zgjidhja e kontestit të emrit nuk duhet të lëndojë maqedonasit
Maqedoni

Sela nuk është nacionalist. Zgjidhja e kontestit të emrit nuk duhet të lëndojë maqedonasit

Kryetari i posazgjedhur i Gostivarit dhe njëherit sekretar i përgjithshëm i ASH-së, Arben Taravari në emisionin “Vo centar” në TV Alfa është shprehur se të gjitha deklaratat e Ziadin Selës kundër maqedonasve janë të nxjerra nga konteksti, pasi ai asnjëherë nuk është shprehur kundër maqedonasve, shkruan Fakte. “Zotori Sela nuk është nacionalist. Këto deklarata janë…

Skamja ka “mbështetur për muri” familjen Limani
Maqedoni, Slider

Skamja ka “mbështetur për muri” familjen Limani

Në një nga cepat e lagjes Dizhon të Shkupit, jeton Familja pesë anëtarëshe Limani , që ka nevojë për ndihmë… Ata janë zënë ngushtë nga skamja dhe përveç lutjeve, nuk kanë më nga t’ia mbajnë. Fukarallëku po i mbyt. Bëjnë jetë të rëndë. Madje aq të rëndë, sa me nuk durojne dhe duan ket hall…

Myftaraj: BDI dhe Ali Ahmeti nuk kanë aspak faj për Kumanovën
Maqedoni, Slider

Myftaraj: BDI dhe Ali Ahmeti nuk kanë aspak faj për Kumanovën

‘Grupi i Kumanovës’ i cili u përlesh në maj të 2015 me forcat e sigurisë në Maqedoni, u cilësua si skenarë i organizuar politik i ish-kryeministrit Gruevski dhe ish-shefit të shërbimit sekret, Sasho Mijallkov. Në këtë ngjarje, sipas njohësit të çështjeve politike në Ballkan, Kastriot Myftaraj, kishin dorë sigurisht Gruevski dhe Mijallkovi. Gruevski dhe Mijallkovi…

Ngjarja e rastit të Kumanovës, skenar i shërbimeve sekrete maqedonase
Maqedoni, Slider

Ngjarja e rastit të Kumanovës, skenar i shërbimeve sekrete maqedonase

Me iniciativë qytetare të të gjithë atyre që u brengosën dhe u shqetësuan për vendimin që gjykata e shqiptoi ndaj grupit të Kumanovës, sot para jush disa organizata joqeveritare përfshi Forumin për të drejtat e njeriut,shoqata të burgosurve politik, e veteranëve të luftës së UÇK-së dhe disa organizata tjera kërkojnë hetim ndërkombëtar për ngjarjet e…

Kujdes! Ja sa janë dënimet për shoferët që nuk posedojnë pajisje dimërore
Maqedoni, Slider

Kujdes! Ja sa janë dënimet për shoferët që nuk posedojnë pajisje dimërore

Nga 15 nëntori fillon të vlejë detyrimi ligjor për posedimin e pajisjeve dimërore në automjetet. Për shoferët e veturave dhe kamionëve të lehtë është i domosdoshëm posedimi i gomave të dimrit dhe zinxhirëve, ndërsa shoferët e autobusëve dhe kamionëve transportues duhet të kenë edhe lopata nëse në rrotat lëvizëse të makinës nuk mund të vendosen…

Blerona nga Struga: Mos i fryni zjarrit të luftës, se Shqipëria është e madhe për ju
Maqedoni, Slider

Blerona nga Struga: Mos i fryni zjarrit të luftës, se Shqipëria është e madhe për ju

Fjalim mjaft mbresëlënës në protestën e sotme në Shkup, mbajti Blerona Brao nga Struga, pjesë e Këshillit Organizativ të protestës, shkruan Gazeta Lajm. Edhe pse e re në moshë, ajo dërgoi mesazhe të fuqishme drejt atyre që po u montojnë raste shqiptarëve. “Motra dhe vëllezër, Familjarë të heronjve, ju që prisni drejtësi nga padrejtësia. Nuk…

Vëtëvritet 34 vjeçari
Maqedoni, Slider

Vëtëvritet 34 vjeçari

Në një automjet në parking, është gjetur trupi i një 34-vjeçari me plagë nga armë zjarri në kokë, i cili sipas policisë, sipas të gjitha gjasave, ka kryer vetëvrasje. Nga MPB kumtuan se dje rreth orës 7 në drejtimin rrugor Resnjë – Manastir, në parkingun në afërsi të kontrollit teknik në dalje të qytetit, në…

Kush do ta zëvendësojë Ramiz Merkon?
Maqedoni, Slider

Kush do ta zëvendësojë Ramiz Merkon?

Kryeministri Zoran Zaev njoftoi se javën e ardhshme do të ketë takime me përfaqësuesit e partive të koalicionit qeverisës për të diskutuar mbi plotësimin e vendeve të lira ministrore dhe zgjerimin e mundshëm të shumicës parlamentare. Këto janë dy vendet e lira ministrore, Arben Taravari, ish-Ministri i Shëndetësisë tani kryetari i ri i Gostivarit dhe…

1 260 261 262 263 264 295
Struga Ekspres