Kulturë

Kulturë, Slider

ME NJE TJETER KENGE NE EUROVIZION

NUK DO INTERPRETOJ KENGEN ME TE CILEN U SHPALL FITUESE NE FESTIVALIN E MADH TE RADIO TELEVIZIONIT SHQIPTAR,NDRYSHOJNE GJERAT KESAJ RADHE…JA PSE… Kengetarja Elhaida Dani para pak minutash ne profilin e saj: Mendoj se eshte e drejte t’ju komunikoj personalisht vendimin e marre dhe me eshte komunikuar se fundmi. Kete vit do te perfaqesoj Shqiperine…

Kulturë, Slider

JA KUSH FITOI CMIMIN ”OSCAR”

U NDANE CMIMET OSCAR, NGJARJA U TRANSMETUA NGA 225 VENDE TE BOTES Nominimet e sivjetme që kohë më përpara  i kanë prezantuar artisti Chris Pine, kryetarja e Akademisë Cheryl Boone Isaacs dhe regjisorët Alfonso Cuarón dhe J.J. Abrams.  Ndarja e 87 e çmimit Oskar u zhvillua mbrëmë, natën ndërmjet 22 dhe 23  shkurtit 2015, nën…

Kulturë, Slider

RITA ORA SONTE KONKURON PER CMIMIN OSCAR

Rruga e shkëlqimit të Ritës tash është edhe në Oscar Rita Ora ka hapur edhe një kapitull të ri në karrierën e saj. Ajo sot do të jetë në konkurrencën zyrtare për të fituar një çmim Oskar, atë për kolonën më të mirë zanore për filmin “Grateful” Rita Ora ka vendosur që ta hap edhe…

Kulturë, Slider

ZBULOHET QYTETI I IBRAHIMIT A.S

Qyteti daton që para 4000 mijë vjetëve dhe i takon periudhës në të cilën ka jetuar i dërguari i Zotit, Ibrahimi a.s. Gjatë gërmimeve në hapësirat e qytetit antik Ur, që gjendet afër qytetit irakian Nasirye, arkeologët anglez kanë zbuluar një kompleks të madh. Besohet se Ibrahimi a.s ka lindur në qytetin Ur, kryeqytetin e…

Kulturë, Qyteti, Slider

Artisti vigan Xhevat Limani

Intervista me Xhevat Limanin Për një artistë të vërtetë: “Pa gen Babe , qumësht Nëne,dhunti perëndie dhe pak shkollë e shumë lexim-mbamendje-kujtesë-imagjinatë eksploruese dhe ekspresive nuk arrihet dot ky cak vetvetiu”-shprehet krijuesi i mirënjohur shqiptar Xhevat Limani. 1. Z. Limani, ju jeni ndër aktorët më të njohur shqiptar të brezit tuaj, a mund të na…

Kulturë, Slider

40 VJET PA AKTORIN NAIM FRASHERI

40 vjet pa aktorin Naim Frasheri . Nderim dhe respekt per figuren e tij. Naim Frashëri lindi në Leskovik më 15 gusht të vitit 1923 dhe vdiq më 18 shkurt të vitit 1975, ishte aktor i njohur shqiptar. Karrierën profesionale si aktor e filloi në fillim të vitit 1945, por dashuria për teatrin i lindi…

Kulturë

Fatos Kongoli, sërish për dashurinë

Shkrimtari, i cili prej vitesh jeton në SHBA, rikthehet me një libër të ri Fatos Kongoli e ka zhvendosur vitet e fundit studion e tij të punës në SHBA. Mijëra kilometra larg nga rrugët e Tiranës ku mëngjeseve herët i pëlqente të bënte shëtitje i vetëm, ai hedh në letër histori që vijnë nga këto…

Kulturë

“Përrallë nga e kaluara” do të restaurohet

Në rrezik dhe disa filma të tjerë nga fondi i arkivit. Një prej tyre është “Ballë për ballë” “Përrallë nga e kaluara” dhe “Përjetësi”, dy filma nga moria e filmave të realizuar prej regjisorit Dhimitër Anagnosti, do të restaurohen. Përmes një njoftimi për shtyp, Arkivi Qendror i Filmit njofton se dy filmat do t’i nënshtrohen…

Kulturë, Slider

Kadare: Nuk është gjëmë nëse nuk e fitoj “Nobelin”

Shumë herë është parashikuar si fitues i çmimit “Nobel” për letërsinë, por nuk e ka fituar ende. Dhe romancieri shqiptar, Ismail Kadare, nuk e ka problem nëse nuk ndodh. Emri i tij është përmendur aq shpesh si një laureat i mundshëm i çmimit “Nobel”, saqë në një intervistë që shkrimtari 79-vjeçar i dha AFP-së në…

Kulturë, Slider

Aktori Artan Imami sot mbush 54 vjec

Sot eshte 54 vjetori i lindjes se aktorit Artan Imami . Aktori lindi ne Tirane, me 11 shkurt 1961. Kreu Institutin e Larte te Arteve, dega dramatike (1983). Pas mbarimit te studimeve u emerua si aktor ne Teatrin Popullor* dhe luajti aty disa role kryesore, deri ne vitin 1996, kohe kur u largua nga ky…

1 22 23 24
Struga Ekspres